fbpx

Adoptuj pszczołę

Każdy może „adoptować” pszczołę, a przez to przyczynić się do budowy pszczelich „hoteli” – przekonuje Greenpeace. Ruszyła kampania, której celem jest pomoc w ochronie pszczół i innych owadów zapylających.

„Hotele” to specjalne konstrukcje z naturalnych materiałów, dzięki którym w naszych miastach może się pojawić więcej pszczół – poinformował PAP rzecznik Greenpeace Jacek Winiarski. Jak tłumaczył, owady mogą się w nich rozmnażać, łatwiej przetrwać zimę lub chronić przed deszczem. Zależnie od tego, jakie owady miałyby zamieszkać w tych schronieniach, do budowy stosuje się rozmaite surowce – drewno, glinę, słomę, tyczki bambusowe, patyki, suche liście, doniczki gliniane i pokruszone cegły.

Ekolodzy zwracają uwagę, że ze względu na działania prowadzone w parkach, np. bardzo niskie przystrzyganie trawy, pszczoły i inne owady zapylające często nie mogą tam znaleźć bezpiecznego schronienia. „Czas zadbać o te owady. Potrzebujemy ich cichej pracy na terenach wiejskich, ale są one również niezwykle ważne dla utrzymania zieleni miejskiej. A to właśnie w miastach ich naturalne siedliska są przez nas stale niszczone” – zaznacza Katarzyna Jagiełło, koordynatorka kampanii „Zrównoważone Rolnictwo” w polskim Greenpeace.

Celem akcji „Adoptuj pszczołę” (http://www.adoptujpszczole.pl) jest zbudowanie stu pszczelich hoteli w całej Polsce. Na wiosnę 2014 r. mają one stanąć w polskich miastach, w miejscach publicznych i przestrzeniach zielonych. Jedno pszczele schronienie kosztuje kilkaset złotych.

Ekolodzy zwracają uwagę, że w ostatnich latach nasila się zjawisko wymierania pszczół miodnych i innych owadów zapylających. W USA ginie co roku średnio ok. 30 proc. pszczół, w Europie – 20 proc., choć są rejony, w których straty sięgają ponad 50 proc. W Chinach są już miejsca, gdzie pszczół nie ma w ogóle.

Wprawdzie pszczoły kojarzą się głównie z produkcją miodu, to z perspektywy ekologicznej najważniejsza jest ich aktywność związana z zapylaniem roślin. Według niektórych szacunków co trzecią łyżkę spożywanego pokarmu zawdzięczamy właśnie im. Dzięki owadom zapylającym możemy korzystać z owoców, warzyw i wielu olejów jadalnych. W samej Europie ponad 4 tys. odmian warzyw jest zależna od zapylania ich kwiatów przez pszczoły i inne owady. (PAP)

 

Źródło: http://www.studentnews.pl/s/219/6333-Ciekawostki-naukowe-NEWSY/4024905-Adoptuj-pszczole.htm

Dodaj komentarz