Duńczycy stworzyli projekt samowystarczalnej wioski położonej z dala od cywilizacji

146038-regen-0_1024

Szklane domy znamy z ‚Przedwiośnia’. W wizjach Cezarego Baryki były one symbolem postępu, który miał sprawić, że ludzie będą żyli w czystości i wygodzie za niewielką cenę. I takie właśnie są szklane domy z projektu duńskiego studia Effekt. ReGen Village to samowystarczalna wioska, która ma produkować swoją własną energię i żywność, ograniczając przy tym emisję dwutlenku węgla. Pomysł opiera się na idei spółdzielczości, która staje się coraz bardziej popularna.

W ReGen Village każda rodzina jest jednym z ogniw ekosystemu. To nie tylko tworzy więź między ludźmi, ale też umacnia w nich poczucie współodpowiedzialności za innych.

W każdym ReGen Village będzie znajdować się 25 domków ustawionych w okrąg wyznaczający granice wioski. Na ich dachach mają być ustawione panele fotowoltaiczne, które będą ogrzewać wodę i wytwarzać prąd.

ReGen-Village-Family

Wszystkie domy mają być także chłodzone i ogrzewane pasywnie oraz zbudowane tak, by zapewnić odpowiednią wentylację.

W kolejnym wewnętrznym kręgu znajdą się domy, w których produkowana będzie żywność. Umożliwi to ‚szklany płaszcz’, czyli coś na kształt szklarni albo zimowego ogrodu, w którym warzywa i owoce można uprawiać przez cały rok. Pomiędzy domkami a sekcją wytwarzania żywności ulokowane będą natomiast place z punktami ładowania samochodów, parkingami oraz strefami magazynowania wody i odpadów.

effekt-regen-villages-2

Czytaj więcej na fpiec.pl

Dodaj komentarz