Odkryto rewolucyjny lek na raka, nawet ciężko chorzy zdrowieją


1

Opracowany przez australijskich naukowców lek nazwany Venetoclax może być zbawieniem dla wielu chorych na raka – powoduje on, że komórki nowotworowe wracają na właściwy tor i umierają naturalną śmiercią. A kolejną jego zaletą jest to, że nie ma on absolutnie żadnych skutków ubocznych – terapia z jego udziałem przypominać ma zażywanie tabletek przeciwbólowych.

W testach klinicznych tego leku, które trwały ponad 4 lata brało udział 116 osób chorych między innymi na bardzo groźną przewlekłą białaczkę szpikową. I w 79% przypadków terapia przyniosła pozytywne rezultaty, a niektórzy z ludzi, którzy wcześniej byli śmiertelnie chorzy, opuszczali szpital jak nowo narodzeni, w stanie kompletnej remisji.

To wspaniałe. Nawet, kiedy lek zabija komórki, czujesz się dobrze – czytamy wypowiedź Roberta Oblaka na Unilad.

Testowany lek opracowywany był przez ostatnie 30 lat – należy on do zupełnie nowej grupy medykamentów, które biorą na cel białko BCL-2. Białko to jest tym co hamuje apoptozę w komórkach rakowych nie pozwalając im umrzeć naturalną śmiercią, lecz powodując, że mnożą się one bez końca. Nowy lek skutecznie BCL-2 hamuje i nowotwór po prostu znika nie zostawiając po sobie śladu.

I choć niestety nowy lek nie działa na każdy nowotwór to i tak może on uratować miliony istnień ludzkich, dlatego nie może dziwić to, że spieszono się z jego wprowadzeniem na rynek – dopuszczono go już do sprzedaży w Unii Europejskiej i w Stanach Zjednoczonych – co warto odnotować zwłaszcza w kontekście komentarzy jakie pojawiają się pod doniesieniami o przełomach w walce z rakiem.

Źródło: unilad.co.uk