Les Baugh otrzymał protezy poruszane siłą myśli


 

maxresdefault

Dokładnie 40 lat temu Les Baugh z Kolorado stracił w wypadku obie ręce. Lekarze musieli dokonać amputacji kończyn na wysokości ramion. Z tego powodu tradycyjne protezy nie zdawały u niego egzaminu. Naukowcy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa i Laboratorium Fizyki Stosowanej postanowili skonstruować dla Lesa specjalne protezy, którymi mógłby sterować za pomocą myśli.

Zanim Les założył protezy, musiał przejść operację rozdzielenia nerwów w ramionach. Jego mięśnie zostały przystosowane do kontrolowania ich za pomocą impulsów wysyłanych przez mózg. Istotnym elementem mechanizmu jest specjalna nakładka na korpus, która współpracuje z całym systemem nerwowym. – Możemy sprawić, że ludzie, którzy mieli amputowane ręce czy nogi, mogą poruszać protezami przez samo myślenie o ruchu, który chcieli wykonać. – wyjaśnia chirurg Albert Chi.

2w559c0.bild
Do końca nie było wiadomo czy eksperyment okaże się sukcesem. Po założeniu protez, Les musiał bowiem nauczyć się jak sterować konstrukcją za pomocą myśli. Ku zaskoczeniu naukowców, już po kilku dniach potrafił podnieść szklankę! – Teraz mogę wykonywać czynności, które przez tyle lat były dla mnie niedostępne. – mówi wzruszony mężczyzna.

 prosthetic limbs

ARVE Error: Mode: lazyload is invalid or not supported. Note that you will need the Pro Addon activated for modes other than normal.

Źródło: dailymail.co.uk