fbpx

Polska gospodarczą potęgą. Grafen już w sprzedaży!

Firma Nano Carbon wprowadziła do sprzedaży arkusze grafenu o rozmiarach 50 x 50 cm. Wielkopowierzchniowy grafen wyprodukowano w warszawskim Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych. To na razie tylko półprodukt, ale jego komercyjne zastosowanie w motoryzacji, elektronice czy medycynie może oznaczać rewolucję w polskiej gospodarce – czytamy w najnowszym numerze „Gazeta Polska Codziennie”.

Czy to początek technologicznej rewolucji w Polsce? Na rynku pojawił pierwszy grafen wyprodukowany w naszym kraju. Przypomnijmy, że to płaska struktura złożona z atomów węgla, przezroczysta i charakteryzująca się znakomitym przewodnictwem cieplnym, a także wyjątkowymi właściwościami elektrycznymi i mechanicznymi. Grafen może mieć bardzo bogate zastosowanie, m.in. w elektronice, motoryzacji, przemyśle zbrojeniowym, a także w medycynie i ochronie środowiska.

[…]

W ITME produkowany jest unikatowej, światowej jakości grafen epitaksjalny i płatkowy, stosowany w badaniach nad leczeniem raka mózgu, tzw. glejaka, prowadzonych przez zespół prof. Ewy Sawosz-Chwalibóg z SGGW, a także w badaniach nad komórkami macierzystymi prowadzonymi wspólnie z Instytutem Jagiellońskim – wyjaśnia dr hab. Katarzyna Pietrzak, zastępca dyrektora ds. naukowych ITME. – Wytwarzamy też, w ramach projektów badawczych, gumy i kompozyty na bazie miedzi z dodatkiem grafenu płatkowego oraz papier grafenowy – dodaje.

Grafen może mieć rozległe zastosowanie w elektronice, przede wszystkim mógłby zastąpić krzem. Z uwagi na swoje właściwości nadaje się do wytwarzania przejrzystych i elastycznych wyświetlaczy dotykowych. Można go też wykorzystać do produkcji paneli słonecznych, a także wysokowydajnych akumulatorów służących do magazynowania energii. To niezwykle ważne w kontekście rządowych planów związanych z rozwojem elektromobilności.

Więcej na: telewizjarepublika.pl

Dodaj komentarz