Kto przytuli niechciane dzieci? Wolontariuszy zaprasza ośrodek w Otwocku

Jest takie miejsce, gdzie możesz śpiewać, nawet jeśli słoń nadepnął ci na ucho, i gdzie nie musisz nic mieć, żeby ofiarować bardzo dużo. Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny w Otwocku szuka wolontariuszy.

Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny w Otwocku. Tu trafiają maleńkie dzieci, których nikt nie chce. Niektóre przyjechały prosto z porodówek albo z Okien Życia, zostawione tam przez matki. Inne przywiozła policja z domów, w których trwały libacje alkoholowe. Zanim znajdą dom, spędzają tu od kilku dni do roku. W tym czasie potrzebują nie tylko jedzenia, łóżeczka i czystych pieluch, ale także tego, żeby ktoś je przytulił i pobawił się z nimi. Fundacja Rodzin Adopcyjnych, która prowadzi ośrodek, szuka wolontariuszy, którzy mogliby ofiarować maluchom trochę czasu i miłości.

„Nasz ośrodek to miejsce, w którym można fałszować” – mówi Halina Czajkowska, który od kilku miesięcy jest wolontariuszką w IOP. Nieważne, czy ktoś umie śpiewać – ważne, czy chce pośpiewać maluchom. Dostaje pod opiekę jedno, najwyżej dwoje dzieci. Chodzi o to, żeby dziecko nie było „przechodnie”, tylko miało do czynienia z jedną osobą, którą zna i która nauczy się odgadywać jego potrzeby. Najlepiej, żeby wolontariusz przychodził regularnie.

Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny ma wiele potrzeb. Fundacja, która je prowadzi, w dużej mierze bazuje na ofiarności dobrych ludzi. Potrzebne są pieniądze na diagnostykę, rehabilitację i leczenie dzieci. No i na to wszystko, czego potrzebują maluchy: mleko, pieluchy, ubrania, wózki itd. Jeśli ktoś nie czuje się emocjonalnie gotowy, by opiekować się cudzym dzieckiem, może np. pomóc w pracach porządkowych, zrobić zbiórkę albo obsługiwać profil ośrodka na Facebooku.

Jeśli chcesz wesprzeć działania ośrodka, zgłoś się:

Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny
ul. Batorego 44,
05-400 Otwock,
tel/fax: (0 22) 779 48 38,
ipo@adopcja.org.pl

 

 

Czytaj więcej na: pl.aleteia.org

Foto: archiwum IOP

Dodaj komentarz