fbpx

Siostra Madonna Buder. 82-letnia zakonnica bije rekordy w zawodach Ironman

Najbardziej dramatyczne zawody swego życia odbyła w 2006. To był triathlon w Kona, Ironman, zawody rangi mistrzostw świata. Na trzecim, biegowym odcinku przeżywała kryzys. Każdy krok sprawiał ból, wydawało się, że zmieszczenie się w limicie czasu jest niemożliwością. Ale udało się. Siostra Madonna tłumaczyła później, że na trasie zawarła pakt z Bogiem.

Zasady były proste. Ukończony wyścig, będzie oznaczał, że jej zmarły niedawno siostrzeniec, spoczywa w spokoju. Linię mety ostatecznie minęła 57 sekund przed końcem czasu. Na dystansie, który pokonuje się przez kilkanaście godzin, decydowały niuanse. – Gdy biegłam, czułam czyjąś obecność. Nie czułam swojego ciała, a tylko to, że byłam w ruchu – mówiła po zawodach, a jej wypowiedź cytuje serwis akademiatriathlonu.pl.

Żelazna zakonnica

W świecie triathlonu znana jest jako „Iron Nun”. Żelazna zakonnica. Kobieta, która się nie poddaje i uparcie zmierza do celu. W jednym z wywiadów powiedziała: – Jeżeli twoje życie nie zawiera wyzwań, przeszkód, to jest nic nie warte, prawda?” Organizatorów zawodów Ironman zmuszała do tworzenia nowych kategorii wiekowych. Specjalnie dla niej. Najpierw 75-79 lat. Potem już 80 i więcej. Kiedyś podszedł do niej dziennikarz i zapytał: „Co powiedziałaby pani wszystkim, którzy myślą, że są za starzy, by zacząć trenować?”. Odpowiedziała: „Jeśli nie jesteś zbyt młody, by zacząć chodzić lub biegać, to nie jesteś zbyt stary, by przestać”.

Siostra Madonna opowiada o swojej pasji:

Ktoś pewnie myśli, że trenowała od dziecka. Nic bardziej mylnego. Miała już 48 lat, gdy usłyszała od Ojca Johna, że uprawianie sportu to świetna metoda na kształtowanie swego umysłu, ciała i duszy. Postanowiła spróbować. Pierwszy triathlon ukończyła w wieku 52 lat. Pierwsze zawody z serii Ironman – już trzy lata później.

Rekord za rekordem

Dziś ma imponujące triathlonowe CV. Ukończyła ponad 320 wyścigów, z tego 45 tych najtrudniejszych. Już w wieku 75 lat została najstarszą kobietą w historii, która ukończyła ten dystans. W następnych latach stopniowo zwiększała ten rekord. Mało tego, przez kilka miesięcy była nawet najstarszym człowiekiem, który tego dokonał. W sierpniu tego roku, mając 82 lata, ukończyła Ironmana w Kanadzie w 16 godzin i 32 minuty. W czasie – jak na jej wiek – wręcz niewyobrażalnym.