Tłuszcze trans mają zniknąć z żywności w ciągu 5 kolejnych lat!

Utwardzone tłuszcze roślinne obecne w wysokoprzetworzonych produktach spożywczych zabijają pół miliona ludzi rocznie. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że całkowite wyeliminowanie ich z pożywienia jest jej strategicznym celem na lata 2019-2023.

Tłuszcze trans, czyli izomery trans kwasów tłuszczowych (w skrócie TFA) znajdziesz m.in. w produkowanych na masową skalę ciasteczkach, batonikach, herbatnikach, wszelkich innych, mało wytrawnych słodyczach, chipsach, frytkach, popcornie, margarynie do pieczenia, maśle roślinnym, mixach do smarowania pieczywa, majonezach, kebabach, zupkach w proszku, gotowych sosach i wielu innych, zwykle najtańszych i powszechnie dostępnych na sklepowych półkach produktach spożywczych lub w jedzeniu smażonym na głębokim tłuszczu. Obecne są nawet w mleku (krowim i owczym), produkowanym z niego maśle i serach (ale w przypadku nabiału ich ilość jest znacznie mniejsza niż w wysokoprzetworzonym pożywieniu, dlatego ich wpływ uważa się za mniej szkodliwy).

Miliony ludzi na całym świecie, mniej lub bardziej świadomie żywi się nimi na co dzień. Kilka ostatnich pokoleń żyjących w społeczeństwie konsumpcyjnym, nastawionym na produkowanie na ogromną skalę pożywienia (mającego coraz mniej wspólnego z tym, co nam zaoferowała natura), zawdzięcza im istną epidemię chorób cywilizacyjnych – od nadwagi i otyłości, poprzez nadciśnienie, miażdżycę, insulinooporność po cukrzycę typu 2 a nawet nowotwory (m.in. raka jelita grubego).

W uwalnianiu ludzkości od nadmiaru szkodliwych tłuszczów trans pomóc ma specjalny plan naprawczy (#REPLACE), który Światowa Organizacja Zdrowia ograniczyła do kilku podstawowych zasad:

  • rozpoznania skali wykorzystywania tłuszczów trans na lokalnych rynkach,
  • przeprowadzenia kampanii informacyjnej zwiększającej świadomość społeczną na temat szkodliwości tłuszczów trans,
  • zachęcania producentów do zamieniania tłuszczów trans na zdrowsze odpowiedniki,
  • zmiany przepisów, które doprowadziłyby do całkowitego zakazu stosowania tłuszczów trans w produktach spożywczych,
  • monitorowania zmian spożycia tłuszczów trans wśród obywateli danego państwa,
  • wprowadzenia kar/regulacji umożliwiających egzekwowanie nowych zasad dotyczących zawartości tłuszczów trans w pożywieniu.

 

Więcej o tłuszczach trans i ich wpływie na zdrowie przeczytasz w książce Nory Gedgaudas – Pierwotne Ciało, Pierwotny Umysł

 

Czytaj więcej na: zdrowie.radiozet.pl

Dodaj komentarz