fbpx

Plemię w Amazonii tworzy 500-stronicową Encyklopedię Medycyny Ludowej dla przyszłych pokoleń

Ostatnio dotarły nas wspaniałe wieści – plemię Matsés z Brazylii i Peru stworzyło 500-stronicową encyklopedię zawierającą metody ich medycyny ludowej. To pierwszy taki projekt w historii. Z pomocą Acaté Amazon Conservation, organizacji non-profit, której celem jest pomoc rdzennym mieszkańcom Amazonii i ochrona ich niesamowitego lasu deszczowego, pięciu starszych Szamanów plemienia Matsés opisało szczegółowo każdą roślinę leczniczą używaną od wieków w ich medycynie na różnego rodzaju schorzenia.

To dzięki przekazywaniu tej wiedzy z pokolenia na pokolenie, ludziom z plemion Amazonii udało się zachować tak dobre zdrowie. Fakt, iż te kultury – razem z ich wiedzą, opowieściami i tradycjami – zaczynają powoli wymierać, jest najprawdopodobniej jedną z największych tragedii dzisiejszych czasów. Co smutniejsze, pracownicy rządowi i misjonarze niejednokrotnie wmawiali tym mistrzom ziołolecznictwa, że ich starożytna wiedza jest bezużyteczna! Każdy, kto posiada jakiekolwiek doświadczenie w tej dziedzinie, zdaje sobie oczywiście sprawę, że to nieprawda… jednak jak zawsze, jest to wyścig z czasem. I na całym świecie ta wiedza starożytnych zielarzy powoli przepada.

Aż do teraz, tradycyjna medycyna ludu Matsés była przekazywana głównie ustnie, z pokolenia na pokolenie. Stworzenie Encyklopedii zajęło 2 lata. To pierwsze takie dzieło, wykorzystujące ojczysty język plemienia, co ma na celu chronić i zachować te cenne informacje dla przyszłych pokoleń ich własnych potomków. Wielu dziwi fakt, iż nikt nie zamierza przetłumaczyć tej księgi na język angielski lub francuski. To jednak dość zrozumiałe, ponieważ nie chodzi tu o nas – ten spis ma na celu zachowanie wiedzy dla przyszłych potomków plemienia Matsés, co jest bardzo ważnym krokiem w stronę zachowania ich kruchego, niesamowitego świata, który niemalże zaginął.

 

Źródło: herbs-info.com

Tłumaczenie: Aleksandra Kotlęga

 

Dodaj komentarz