fbpx

Sztuka doceniania siebie

Nie istnieją ludzie idealni. Należy zatem docenić siebie i otaczający świat za to, jaki jest w rzeczywistości. Każdy z nas zapewne niejednokrotnie zauważył, że ma w sobie zarówno pozytywne jak również negatywne cechy charakteru czy zachowania. Być może także, gdybyśmy wypisali je w dwóch kolumnach oddzielonych od siebie pionową kreską, cechy te albo uległyby całkowitemu zrównoważeniu albo też ukazałyby ledwo zauważalne różnice w przewadze jednych nad drugimi.

Dzieje się tak dlatego, że nie istnieją ludzie idealni. Należy zatem docenić siebie i otaczający świat za to, jaki jest w rzeczywistości. Im więcej posiadamy pozytywnych myśli na swój temat oraz na temat innych ludzi, tym bardziej jesteśmy zadowoleni z naszego życia i relacji.

Autosugestia krokiem w kierunku rozwoju

Autosugestia jest techniką, która pozwala na pracę nad ograniczającymi przekonaniami osoby, która ją stosuje. Autosugestia jako technika rozwoju i wzmocnienia poczucia własnej wartości polega na powtarzaniu pozytywnych twierdzeń na swój temat, pozwalając niejako na rozwinięcie w sobie doceniania samego siebie i być może nawet polubienie swojej własnej osoby przez tych, którzy mają do siebie ambiwalentny stosunek.

Twórcza moc umysłu

Umysł człowieka posiada niesamowicie wielką moc. Kultowe hasło zaczerpnięte z Gwiezdnych Wojen – „Niech moc będzie z Tobą” nie stanowi wyłącznie sposobu na zareklamowanie świeżo wyprodukowanego produktu, ale radę na spokojne i udane życie. Wszystko to, co rodzi się w umyśle człowieka, ma szansę się spełnić dzięki wierze.

Co więcej, poświęcenie chwili czasu i wysiłku na metodę zwaną afirmacją pozwala stworzyć sobie samemu i innym rzeczywistość zgodną ze swoimi dążeniami. Dzięki afirmacji uczymy się doceniać siebie i przede wszystkim projektujemy w naszym umyśle wiarę w coś, co może całkowicie zmienić naszą rzeczywistość.

Afirmacja sposobem ulepszenia życia

Afirmacja z języka łacińskiego „afirmatio‘’ oznacza potwierdzenie lub też uznanie czegoś za fakt. Afirmacja jest to zbiór twierdzeń, o znaczeniu konstruktywnym, pozwalają bowiem na podniesienie poczucia własnej wartości i przezwyciężenie ograniczających nas przekonań.

Afirmacje ulepszają nasze życie poprzez świadome przeprogramowanie naszego myślenia na zdrowszy tryb tak, aby nauczyć się dostrzegać w naszym życiu niezależnie od sytuacji jedynie pozytywne strony.

Zmiana myślenia i jej znaczenie

Sposób w jaki myślimy o sobie i otaczającej nas rzeczywistości wpływa na to, co dzieje się w naszym życiu. Wielokrotnie zapewne doświadczyliśmy niejednej sytuacji kiedy nasze pesymistyczne myśli wpłynęły na przygnębiający odbiór rzeczywistości. To właśnie ten stan rzeczy możemy całkowicie zmienić, zaczynając od zmiany myśli nadając życiu nowych barw. Jeśli bowiem w myślach zagości smutek, to nawet gdyby w naszym życiu pojawiło się tysiące pozytywnych wydarzeń, będziemy sprawiać wrażenie nieszczęśliwych, przez co w rzeczywistości sami zabijemy w sobie i innych radość, która jak fontanna powinna tryskać z naszego wnętrza.

Z uwagi na fakt, że nasza podświadomość przechowuje wszelkie zapamiętywane przez nią schematy myślowe, które po pewnym czasie powrócą w niezmienionej formie należy zadbać o to aby przeważały w nich treści pozytywne. Negatywne podejście do życia, czy myślenie w gąszczu zwątpienia i nienawiści do świata innych ludzi i samego siebie, jest jak pocisk zabijający życie od wewnątrz i osłabiający bardziej niż jakakolwiek choroba, którą można uleczyć.

Efektywność afirmacji

W naszym życiu codziennie dostrzegamy moc słowa, która świadczy o percepcji rzeczywistości. Aby afirmacja była efektywna powinna ona współgrać z pozytywnym myśleniem.

Wola i siła zmiany

Chęć zmiany powinna wypływać z nas samych, ponieważ nic nie może dziać się na siłę. Wizualizacja zmiany może pomóc w jej osiągnięciu dlatego, że poprzez usilne dążenie do czegoś łatwiej jest osiągnąć cel.
To nie myśli mają mieć władzę nad nami, ale my nad myślami.

Podsumowując powyższy artykuł na temat afirmacji jeszcze raz podkreślę fakt, że ponieważ myśli się materializują nie należy być wiecznym pesymistą w odniesieniu do siebie, otoczenia czy innych ludzi.

 

Źródło: http://www.deon.pl/spolecznosc/artykuly-uzytkownikow/styl-zycia/art,92,sztuka-doceniania-siebie.html

Dodaj komentarz