fbpx

Pierwszy syntetyczny liść stworzony przez brytyjskiego studenta

Wytworzony sztucznie liść wytwarza tlen, a wszystko czego potrzebuje to woda i światło. Julian Melchiorri, wynalazca, wierzy że jego odkrycie będzie miało wiele zastosowań. Może na przykład zaopatrywać w tlen stacje kosmiczne.

Jako że rośliny nie rosną w zerowej grawitacji, takie rozwiązanie pozwoli w prosty sposób dostarczyć odpowiednie ilości tlenu astronautom. Jednak odkrycie to znajdzie swoje zastosowanie nie tylko w kosmosie. Julian wspomina o wykorzystaniu swojego projektu w domach i miastach. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by użyć wynalazku na większa skalę.

Jako że liść jest stworzony w całości z naturalnych materiałów, jest też przyjazny środowisku. Najpierw trzeba wydzielić chloroplasty z roślin. Potrzebny jest też jedwab, z którego pobierane jest białko. Chloroplasty z roślin umieszczane są w białku jedwabiu i w efekcie uzyskuje się fotosyntetyczny materiał, który oddycha jak prawdziwy liść.

Julian brał udział w projekcie organizowanym przez Royal College of Art. To właśnie dzięki tej inicjatywie dokonał swojego odkrycia.

„Moim zamiarem było wykorzystać efektywność natury w środowisku stworzonym przez człowieka” – stwierdza.

Szybko w głowie wynalazcy powstał projekt oświetlenia, które nie tylko będzie dawało światło, ale też zaopatrywało mieszkanie w tlen.

Mimo rozwoju technologii, wciąż nie jesteśmy w stanie podrobić wielu dzieł Matki Natury. Począwszy od życia, poprzez takie proste, jak by się zdawało materiały, jak pajęcza nić. Wciąż jednak jest wiele do odkrycia, a młodzi wynalazcy pokroju Melchiorriego będą nas jeszcze zaskakiwać.

Źródło: dezeen.com

Dodaj komentarz