Optymiści mają zdrowsze serca

1

Wiadomo nie od dziś, że stres jest czynnikiem ryzyka przy chorobach serca, jednak czy można za niego uznać samo pesymistyczne nastawienie do życia? Otóż jak wykazują najnowsze badania amerykańskich naukowców – jak najbardziej.

Badania przeprowadzono na grupie aż 5100 osób w wieku od 45 do 84 lat, u których uprzednio sprawdzono dokładnie zdrowie psychiczne i fizyczne, a wreszcie poziom optymizmu. Następnie sprawdzono szereg czynników wpływających na stan układu sercowo-naczyniowego: ciśnienie krwi, BMI, poziomy glukozy i cholesterolu, dietę, aktywność fizyczną i zażywanie tytoniu (są to te same wskaźniki, którzych używa American Heart Association). Pod uwagę wzięto także czynniki socjodemograficzne (pochodzenie, wiek, etniczność, dochody, edukację).

I okazało się, że optymiści mają o wiele zdrowsze serce. Ci, którzy wykazują się największym optymizmem mają aż o 50-76% wyższą szansę na uzyskanie lepszych wyników od pesymistów.

Uśmiechnijmy się zatem – w końcu i tak każdy z nas z tego świata wyjdzie nogami do przodu, jeśli jednak będziemy do życia podchodzić pogodniej to mamy większą szansę na odsunięcie tego momentu.

Źródło: University of Illinois

Dodaj komentarz