fbpx

Nowe odkrycie przywraca wzrok

Nadzieja dla chorych na jaskrę i sparaliżowanych. Naukowcy znaleźli związek chemiczny, dzięki któremu można będzie naprawiać uszkodzone nerwy. Nosi on nazwę onkomodulin.Wstrzyknięty do nerwu wzrokowego przyspiesza jego regenerację sześciokrotnie. – To najskuteczniejszy z dotąd odkrytych środków wspomagających regenerację nerwów – twierdzą autorzy badań, których wyniki opublikowano w niedzielę w internetowym wydaniu czasopisma „Nature Neuroscience”.

Badania nad onkomodulinem przeprowadzili neurolodzy amerykańscy ze szpitala dziecięcego wBostonie. Niezwykłe działanie związku odkryli przypadkiem. Oto jak się to stało: przeprowadzali rutynowe badania nad uszkodzonymi nerwami wzrokowymi u szczurów. Spostrzegli w którymś momencie, że u jednego ze zwierząt uszkodzony nerw zaczął nadspodziewanie szybko się zrastać. Kiedy próbowali dociec, dlaczego tak się dzieje, zauważyli tylko jedną cechę, która różniła zwierzę od pozostałych: miało nie tylko przerwany nerw wzrokowy, ale też uszkodzone oko.

Czy to możliwe, żeby uszkodzenie oka przyspieszało regenerację nerwu?
Okazało się, że tak. Naukowcy zaczęli specjalnie ranić szczurom oczy i we wszystkich przypadkach efekt był podobny, uszkodzone nerwy łatwiej się zrastały. Badacze postanowili wejrzeć głębiej w mechanizm, który krył się za tą prawidłowością. Ustalili, że kiedy oko jest uszkodzone, następuje reakcja zapalna. Do oka docierają makrofagi, duże komórki układu odpornościowego. To właśnie one wydzielają związek przyspieszający regenerację nerwów.

Ten związek to onkomodulin. Znany był wcześniej naukowcom – odkryto go najpierw w nowotworach, potem także w komórkachzdrowych organizmów kręgowców. Teraz za sprawą neurologów onkomodulin pokazuje zupełnie nowe oblicze: związku wspomagającego regenerację nerwów.

Z badań przeprowadzonych w naczyniach laboratoryjnych wynika, że onkomodulin przyspiesza regenerację komórek nerwowych dwa razy skuteczniej niż jakikolwiek inny środek. Kiedy za pomocą specjalnych mikrokapsułek wprowadzono go do uszkodzonych nerwów wzrokowych żywych szczurów, uzyskano równie dobre wyniki. Przyspieszenie regeneracji w porównaniu z przypadkami gryzoni, którym nie podano żadnegoleku, było mniej więcej sześciokrotne.

Możliwe, że onkomodulin uda się w przyszłości wykorzystać do leczenia osób cierpiących na jaskrę – chorobę, która polega na uszkodzeniu nerwu wzrokowego. Naukowcy z Bostonu zamierzają też sprawdzić, jak na ten związek reagować będą komórki innych rejonów układu nerwowego. Niewykluczone, że okaże się skutecznym środkiem wspomagania regeneracji mózgu po wylewie. Naukowcy sądzą, że na jego bazie powstanie skuteczny lek dla osób sparaliżowanych w wyniku uszkodzenia rdzenia kręgowego.

Źródło: przychodnia.pl

Dodaj komentarz