fbpx

Badania mówią, że sześćdziesiątka, a nie pięćdziesiątka to nowy wiek średni

Obawiasz się wielkiej 5-0? Nie zamartwiaj się. Nowe badania mówią, że sześćdziesiątka, a nie pięćdziesiątka to nowy wiek średni. Naukowcy z International Institute for Applied Systems Analysis i Uniwersytetu Stony Brook mówią, że w niewłaściwy sposób myśleliśmy o starości, a wiek to coś więcej niż ilość lat spędzonych na Ziemi.

Wiek można zmierzyć na podstawie przeżytych lat, albo na podstawie lat, jakie jeszcze mamy do przeżycia – powiedział główny autor badania, Sergei Scherbov. Według mnie ktoś, kto ma obecnie 60 lat jest w średnim wieku. Dwieście lat temu sześćdziesięciolatek byłby kimś bardzo starym. 

55eb46b9f018fbb8f8b6baac

 

Badacze skorzystali z prognoz dotyczących populacji Europy do roku 2050, sprawdzając jak rosnąca długość życia zmienia definicję „starości”. Korzystali z różnych wskaźników, od takiego, w której długość życia była niezmienna, po taki, w której przyrastała o 1,4 lat co dziesięć lat, chcąc przyjrzeć się porcji populacji, którą uważa się za starą. Brano pod uwagę zarówno konwencjonalną definicję, która bierze pod uwagę ludzi po 65 roku życia, a także nowy wskaźnik, która przesuwa próg starości w miarę wydłużania się życia.

Odkrycia, opublikowane w dzienniku PLOS ONE, wykazały, że w miarę wzrostu długości życia wraz z nową miarą starości, proporcja starszych ludzi w populacji spada. Naukowcy mówią, że musimy przestawić próg, z jakiego korzystamy ustalając starość, w przeciwnym razie proporcja starych ludzi będzie wzrastała w miarę wydłużania się życia.

To, co postrzegamy jako starość zmieniło się z czasem i będzie musiało się zmieniać w przyszłości, ponieważ ludzie żyją dłużej i zdrowiej – powiedział Scherbov.

refreshment-438399_960_720

To jest istotne zwłaszcza, że Amerykanie żyją obecnie dłużej niż kiedykolwiek do tej pory. W badaniu z 2014 roku, przeprowadzonym przez Centrum ds. Kontroli i Zapobiegania Chorób odkryto, że w 2012 roku długość życia osiągnęła swój rekord 78,8 lat. Wskaźnik był wyższy w przypadku kobiet… badanie wykazało także, że wskaźnik śmierci spadł 1,1 procenta od 2011 roku.

Czas więc przemyśleć definicję starzenia się.

Źródło: hurriyet.com.tr     Foto:pixabay.com

 

2 thoughts on “Badania mówią, że sześćdziesiątka, a nie pięćdziesiątka to nowy wiek średni

  • 3 września 2019 at 16:44
    Permalink

    a według mojej teorii, ludzie młodsi niż 101 lat są młodzi

    Reply

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: