111 Filmów z Duszą czyli metafizyka w kinie – premiera z Wydawnictwa Biały Wiatr

111 filmow

Pierwszy na polskim rynku wydawniczym przewodnik po filmach, które nie kończą się wraz z ostatnim kadrem, lecz żyją swoim drugim życiem podczas kolejnych rozważań, dyskusji, analiz i prób wyjaśnień, zwracając nasze oczy tam, gdzie na co dzień nie patrzymy…

Magia kina to nie tylko dobry scenariusz, poruszająca gra aktorów czy doskonałe efekty specjalne. To również, a może przede wszystkim przekaz ukryty w treści obrazu, w jego dialogach, subtelnej grze świateł i cieni, niedopowiedzeniach oraz pytaniach, które nas widzów nie pozostawiają obojętnymi po zakończonym seansie.

Współcześnie, największe wytwórnie filmowe z założenia unikają serwowania zbyt głębokich treści, preferując raczej promowanie przeciętności i kopiowanie tego, co już w kinie po wielokroć oglądaliśmy. W tej sytuacji wytrawni kinomani niezwykle rzadko trafiają na prawdziwe perełki – dzieła na wskroś unikalne, zgłębiające meandry ludzkiej psychiki, szukające odpowiedzi na istotne pytania: kim jesteśmy, skąd pochodzimy, jak powstał wszechświat, co czeka nas po śmierci… i nie obawiające się eksploracji takich dziedzin jak filozofia, metafizyka, ezoteryka czy duchowość.

Celem tej książki jest przybliżenie Czytelnikom właśnie tego rodzaju ekranizacji. Zebrane tu recenzje 111 filmów połączył wspólny mianownik: rodzaj ulotnego, metafizycznego signum. Każdy z prezentowanych obrazów to swoiste arcydzieło – osobny interpretacyjny wszechświat, pełen zagadek, alegorii i symboli, które poruszają nasze emocje i najczulsze struny ludzkiej duszy.

Tylko tu znajdziecie opis największych hitów w historii kina, tworzonych przez najwybitniejszych reżyserów i wizjonerów X muzy, takich jak:  Almodovar, Annaud, Aronofsky, Bergman, Besson, Buñuel, Burton, Cameron, Cronenberg, Fellini, Fincher, Gilliam, Herzog, Kieślowski, Kubrick, Lelouch, Lucas, Lynch, Malick, Nolan, Polański, Saura, Shyamalan, Spielberg, Tarkowski, del Toro, von Trier, Wachowscy, Weir, Zemeckis.

A oto tytuły niektórych omówionych w książce filmów –  2001: Odyseja kosmiczna; Avatar, Bliskie spotkania trzeciego stopnia; Czarny łabędź; Czekolada; Dziecko Rosemary; Egzorcysta; Fanny i Aleksander; Gwiezdne wojny; Imię róży; Incepcja; Jańcio Wodnik; Lśnienie; Matrix; Miasteczko Pleasentville; Młyn i krzyż; Moon; Mroczny rycerz; Ofiarowanie; Osiem i pół; Piknik pod Wiszącą Skałą; Powrót do przyszłości; Zielona mila.

450 stron dobrego czytania …zapraszamy na stronę www.bialywiatr.com !!!!!!

 


One thought on “111 Filmów z Duszą czyli metafizyka w kinie – premiera z Wydawnictwa Biały Wiatr

  • 4 lutego 2018 at 13:03
    Permalink

    Te wymienione tytuly w wiekszosci sa dosc okrutnymi filmami. Ja bym tutaj dodala: “Interstellar”, “Nowy poczatek” /Arrival/, “Niebianska przepowiednia”, “Nosso lar”, “Dom nad jeziorem” z Sandra Bullock i Keanu Reeves,”Lucy”, “1000 slow”, ” Mow mi Dave”.

    Reply

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: