Że niby ja nie mogę? Historia alpinisty, który stracił nogi

1

Każdy, kto chociaż raz spróbował się wspinać wie, że nie jest to takie łatwe, na jakie wygląda. Historia tego amerykańskiego alpinisty udowadnia starą i wyświechtaną gadkę, że chcieć to móc. Trzeba jednak przyznać, że w tym przypadku chęciom przyszła z pomocą najnowsza technologia.

Hugh Herr stracił obie nogi w wieku 17 lat w wyniku odmrożenia. Tragedia nie zmusiła go do zaprzestania marzeń – Hugh zdecydował się poświęcić swoje życie na opracowanie specjalnych protez, które pozwolą mu kontynuować jego pasję.

2

Alpinista pracuje w Instytucie Technologicznym w Massachusetts – jednej z najlepszych uczelni na świecie. To właśnie tam powstają bioniczne protezy dla ludzi, którzy stracili swoje kończyny. Herr podkreśla, że wbrew pozorom proteza to nie ograniczenie, ale zaleta.

3

“W XXI wieku powstają coraz bardziej skomplikowane mechanizmy, maszyny i systemy. Technologia współdziałania człowieka z maszyną również staje się coraz lepsza. Minie wcale niedużo czasu i pokonamy to zjawisko, jakim jest niepełnosprawność. Przy czym zrobimy to tak, że niepełnosprawni będą mieć więcej możliwości niż zwyczajni ludzie”.

4

Hugh Herr był jednym z bohaterów amerykańskiego programu dokumentalnego “Kto powiedział, że ja nie dam rady?”. Skała, na którą wspina się na zdjęciu liczy 70 metrów wysokości.

 

Źródło: http://joemonster.org/art/25908/Ze_niby_ja_nie_moge_Historia_alpinisty_ktory_stracil_nogi

 

 


Dodaj komentarz