Oxytree – szybko rosnące drzewo tlenowe, roślina która ma szansę “zawojować” świat

Naukowcy z Hiszpańskiego Uniwersytetu Castilla La Mancha wyhodowali nową odmianę drzewa, które pochłania 10 razy więcej CO2, a po 6 latach osiąga wysokość 16 metrów, ma średnicę pnia 35 cm i jest gotowe do ścięcia. Po ścięciu z pnia wyrasta nowe drzewo, które po kolejnych 4 latach ponowie jest źródłem wysokiej jakości drewna. Cały cykl można powtórzyć 4 razy, za każdym razem osiągając korzyści związane z ochroną środowiska, produkcją drewna i biomasy. W Polsce pojawiły się już pierwsze plantacje.
Uniwersalne źródło drewna
Oxytree, bo to o nim mowa, jest szlachetną krzyżówką dwóch odmian Paulowiny: Elegant i Forunei i jest jedną z najszybciej rosnących i najbardziej uniwersalnych drzew na świecie. Dzięki swoim właściwościom zyskuje coraz większą popularność, a jego drewno wykorzystywane jest w branży meblarskiej, budowlanej i jako źródło biomasy.
Drewno Oxytree nazywane jest „drewnianym aluminium” ze względu na to, że jest 30% lżejsze od drewna o porównywalnej twardości. Jednocześnie jest niezwykle trwałe, nie wypacza się, nie kurczy i jest generalnie odporne w wszelkie deformacje. Przy tym wszystkim jest czyste, gładkie i pozbawione sęków, łatwo poddaje się obróbce, więc doskonale nadaj się do produkcji mebli, elementów wyposażenia, paneli elewacyjnych czy elementów konstrukcyjnych.
Drewno stanowi 70 procent materiału pozyskanego z Oxytree. Pozostałe 30%, na które składają się gałęzie, liście, kwiaty, owoce i liście może być wykorzystana jako biomasa i pasza dla zwierząt itp.. Dodatkowo liście, ze względu na wysoka zawartość azotu, są doskonałym substytutem nawozu.


Bezpieczne dla ekosystemu
Oxytree jest odmianą nieinwazyjną, nie rozmnaża się z nasion, nie ma więc obaw, że zdominuje ekosystem. Oxytree doskonale nadaje się do sadzenia w Polskich warunkach. Dobrze przystosowuje się do naszych warunków klimatycznych, znosi temperatury od -25 °C do +45 °C i nie jest zbyt wymagające, jeśli chodzi o glebę
Szerokość korony drzewa może przekroczyć 10 metrów, a liście osiągają rozmiar do 60 cm. To właśnie dzięki swoim olbrzymim liściom Oxytree ma taki dobroczynny wpływ na środowisko: pochłania więcej CO2 i produkuje więcej tlenu niż jakiekolwiek inne drzewo liściaste.
Oxytree kwitnie raz do roku ładnymi, biało-filetowymi kwiatami, które mogą być wykorzystywane w pszczelarstwie. Miód z Pauloviny jest jasny, aromatyczny, w smaku podobny do miodu z akacji i ma równie korzystny wpływ na nasz układ odpornościowy.

 

 

Czytaj więcej na: rynek-drzewny.pl

2 thoughts on “Oxytree – szybko rosnące drzewo tlenowe, roślina która ma szansę “zawojować” świat

 • 21 marca 2019 at 07:27
  Permalink

  Oxytree to mieszaniec chińskich gatunków Paulownia elongata i P. fortunei. Obydwa gatunki mateczne są wrażliwsze na mróz niż i tak niezupełnie odporna spotykana w ogrodach P. tomentosa. Szczególnie wrażliwa na mróz jest P. fortunei, choć to właśnie ten gatunek dorasta do największych rozmiarów. W Europie Oxytree uprawiane jest w Hiszpanii, Rumunii i na Węgrzech. Żaden kraj z naszej strefy klimatycznej nie wprowadził go do uprawy plantacyjnej, czemu nie ma się co dziwić. Zastanawia zatem maniakalny upór dystrybutora tych roślin w promowaniu go w Polsce. Owszem, można spróbować, na zasadzie eksperymentu, uprawiać to drzewo w osłoniętym, ciepłym miejscu, jednak zakładanie plantacji towarowej to wyjątkowa lekkomyślność. Aby jednak mieć pięknie kwitnącą paulownię w ogrodzie, lepiej użyć sprawdzonej paulowni cesarskiej, tym bardziej, że jest o połowę tańsza. W cieplejszych miastach, jak Szczecin obserwuje się za to samosiew tego drzewa, co w połączeniu z informacjami o agresywności i inwazyjności tego drzewa w pd.-wsch. USA daje dużo do myślenia.
  Wszelkie informacje o niezwykle dużych przyrostach rocznych drewna mogą się sprawdzić w śródziemnomorskim klimacie Hiszpanii, ale w Polsce takie opowieści można włożyć między bajki. Zresztą tak duże przyrosty powodują, że drewno jest bardzo gąbczaste, miękkie, lekkie i jego zastosowanie jest bardzo ograniczone, co potwierdzają badania, chociażby wykonane na Wydziale Leśnym SGGW. A co do wyjątkowej produkcji tlenu, od której wziął nazwę ten mieszaniec, to prawdopodobnie równie efektywna w tym zakresie jest kukurydza, konopie siewne, czy zwykła pokrzywa. W każdym razie w porównaniu z innymi gatunkami drzew jest pod tym względem średniakiem.

  Reply
 • 3 czerwca 2019 at 07:12
  Permalink

  Witam,
  dodam tylko, że sporo zamieszania było w sprawie szybkiego “wyjaławiania” gleby. podobno ten gatunek przez swój bardzo szybki wzrost zabiera składniki z gleby i potem nic więcej już nie chce rosnąć na jałowej glebie.

  Reply

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: