fbpx

Dlaczego warto „kangurować” wcześniaki?

1

Dla dzieci urodzonych przedwcześnie szczególne ważny jest bezpośredni kontakt z rodzicem, najlepiej „skóra do skóry”, co najmniej przez kilka godzin dziennie. Te czynności wzmacniają ich rozwój. Najnowsze badania z Uniwersytetu Bar-Ilan w Izraelu, przeprowadzone wśród dzieci do 10 roku życia, dowodzą, że korzyści z takiego bezpośredniego kontaktu  mogą  być bardziej długotrwałe, niż dotychczas sądzono. Do tej pory uważano, że kangurowanie jest niezwykle korzystne dla wcześniaków, ale nie było jasne, przez jak długi okres da się zaobserwować jego skutki. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Biological Psychiatry.

Gromadząc materiały do analizy, naukowcy pod przewodnictwem prof. psychologii Rutha Feldmana zalecali 73 matkom, by utrzymywały ze swoim dzieckiem urodzonym przed terminem kontakt „skóra do skóry” przez godzinę dziennie w ciągu dwóch tygodni. Dla porównania, naukowcy obserwowali 73 wcześniaki , które wedle wytycznych standardowego formularza dotyczącego opieki nad dzieckiem urodzonym przedwcześnie, spędzały czas tylko w inkubatorze. Po 10 latach obserwacji, udowodniono, iż dzieci kangurowane od dnia narodzin, w późniejszych latach spały bardziej komfortowo, lepiej reagowały na sytuacje stresowe, ich układ nerwowy był dojrzalszy, wykazywały się lepszą umiejętnością myślenia niż dzieci, które nie doświadczyły kontaktu „skóra do skóry”.

Około 12 procent niemowląt w Stanach Zjednoczonych i innych społeczeństwach uprzemysłowionych rodzi się przedwcześnie. W Polsce każdego roku średnio 30 tysięcy dzieci rodzi się w okresie co najmniej trzech tygodni przed wyznaczonym terminem porodu. Odsetek przedwczesnych porodów jest znacznie wyższy w krajach rozwijających się. Wcześniaki są bardziej narażone na rozmaite problemy, częściej dotyka je niepełnosprawność intelektualna, problemy z oddychaniem, utrata słuchu i problemy trawienne.

Naukowcy wciąż badają wpływ przedwczesnego porodu na ogólnie pojęty rozwój dziecka. I właśnie jedno z takich badań wskazało, że przedwczesny poród zaburza rozwój mózgu i dojrzewanie pewnych układów organizmu, które są wrażliwe na kontakt z człowiekiem i stymulację zwykle dostarczaną przez ciało matki. Systemy te, obejmujące układy, które regulują reakcję na stres, rytm serca i cykl sen-czuwanie okazały się być wrażliwe na kontakt także w badaniach przeprowadzonych na zwierzętach.

A do stwierdzenia, że fizyczny kontakt rodziców z dzieckiem jest niezbędny do jego prawidłowego rozwoju fizycznego i psychicznego już dowodów nie potrzebujemy, wystarczą nam własne obserwacje i doświadczenia:)

 

Źródło: 

http://dziecisawazne.pl/zalety-kangurowanie-wczesniakow/

livescience.com

 

Dodaj komentarz