Największy europejski kot mieszka w Bieszczadach. Zobaczcie video kamerą z ukrycia

Zwierzę, które spogląda z logo Bieszczadzkiego Parku Narodowego, jest prawdziwą wizytówką Bieszczadów. I choć spotkać rysia jest dla turysty praktycznie niemożliwe, możemy być dumni, że tak wspaniałe i rzadkie zwierzę wciąż świetnie czuje się w bieszczadzkich ostępach.

Czym wyróżnia się ryś? Ot choćby tym, że jest trzecim po niedźwiedziu i wilku, największym europejskim ssakiem drapieżnym oraz największym europejskim kotem. Z pozoru, ryś z naszymi czworonożnymi pupilami, nie ma wiele wspólnego. Podobieństwa jednak są…

Ryś, przewyższa z pewnością nasze koty, gabarytami. Wystarczy wspomnieć, że długość jego ciała kształtuje się pomiędzy 90 a 150 cm, natomiast waga oscyluje w granicach 16-35 kilogramów.

Także ich umaszczenie „nieco” się różni. Rysie charakteryzuje cętkowana sierść. Do wyróżniających go cech fizycznych. należą uszy zakończone pędzelkami sztywnych, czarnych włosów oraz stwarzające wrażenie tzw. kryzy i bokobrodów, dłuższe włosy na szyi oraz spodzie głowy.

Pozostając przy różnicach z ich domowym krewniakami, nie sposób nie uwzględnić także diety rysi. Do ich największych przysmaków należą sarny. Rzadziej kuszą się na łosie, jelenie, czy dziki. Dość często w ich menu goszczą także ptaki, czy mniejsze ssaki. Skuteczność polowań zapewnia rysiom ich niezwykła zwinność i spryt. Potrafią one wspinać się po drzewach – tam też czasami chowają swoje zapasy żywieniowe (częściej jednak zakopują je), co świetnie chroni je przed innymi zwierzętami. Drzewa, a konkretnie starodrzewy z obszernymi dziuplami są też przyjazne dla rysi, w innym kontekście. Tam właśnie, te uwielbiające kompleksy leśne zwierzęta, znajdują schronienie.

W polowaniach, rysiom przydaje się także niezwykła skoczność, sięgająca nawet 2 metrów! Zazwyczaj ich strategia polowania polega na bezszelestnym, skradaniu się i błyskawicznym ataku. Do przyczajenia się, ryś chętnie używa naturalnych ułatwień w postaci powalonych pni, czy korzeni drzew, których m.in. w bieszczadzkich lasach nie brakuje. Ryś jest także znakomitym sprinterem. Potrafi rozwinąć dużą prędkość, skuteczny jest jednak tylko na krótkich dystansach, ponieważ szybko się męczy.

Największe europejskie koty na wolności żyją od 14 do 17 lat.

Warto wiedzieć:
Nazwa „ryś”, czyli po łacinie – „Lynx” pochodzi od greckiego słowa oznaczającego „świecący”, co jest wyraźnym nawiązaniem do znakomitego wzroku tego drapieżnika. Polska genealogia tego słowa, mająca swoje korzenie w słowach prasłowiańskich akcentuje natomiast niezwykłą szybkość rysia. I właśnie słowem „szybki” tłumaczy się jego nazwę. Kiedyś stwierdzenie „ruszyć rysią” oznaczało tyle, co „ruszyć szybko”.

Zobaczcie filmik z tym pięknym polskim zwierzakiem:

 

Źródło: bieszczady.land

Dodaj komentarz