fbpx

Obawy związane z niekorzystnym promieniowaniem wstrzymują rozwój sieci 5G w Brukseli

Z raportów wynika, że plany pilotażowego projektu zapewnienia szybkiego Internetu bezprzewodowego 5G w Brukseli zostały wstrzymane ze względu na obawy o zdrowie obywateli.

W lipcu belgijski rząd zawarł umowę z trzema operatorami telekomunikacyjnymi na złagodzenie surowych norm promieniowania. Jednak według władz, niemożliwe jest oszacowanie promieniowania z anten wymaganych dla usługi 5G.

„Nie mogę zgodzić się na taką technologię, jeśli standardy promieniowania chroniące obywateli nie są respektowane, 5G czy nie”, powiedziała ministra środowiska Céline Fremault (CDH). „Mieszkańcy Brukseli nie są królikami doświadczalnymi, żebyśmy mogli zarabiać pieniądze kosztem ich zdrowia. Nie możemy pozostawić żadnych wątpliwości.” – dodała.

Projekt pilotażowy nie jest wykonalny przy obecnych standardach promieniowania, a Fremault powiedziała magazynowi Bruzz, że nie zamierza robić wyjątku.

Region Brukseli ma szczególnie surowe normy promieniowania dla telekomunikacji. Standard 6 woltów na metr doprowadził już w przeszłości do problemów z zapewnieniem w stolicy szybkiego mobilnego Internetu 4G.

W ubiegłym tygodniu władze w Belgii po raz kolejny nie osiągnęły porozumienia w sprawie licytacji licencji 5G. Procedura została zatrzymana. Zdaniem ministra telekomunikacji Philippe’a De Backera (Open VLD), decyzja będzie należała do kolejnego rządu.

 

Źródło: brusselstimes.com

Tłumaczenie: Kasia Kurzawa

One thought on “Obawy związane z niekorzystnym promieniowaniem wstrzymują rozwój sieci 5G w Brukseli

  • 2 maja 2019 at 12:08
    Permalink

    Zastanawiające, że inne kraje jakoś nie mają obaw. W Szwajcarii już 5G zostało uruchomione.

    Reply

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: