W niewielkim mieście Erftstadt, 20 km na południowy zachód od Kolonii powstała pierwsza w Niemczech fotowoltaiczna droga, która produkuję czysty prąd, a ponadto pochłania hałas i topi śnieg.

Energia z fotowoltaicznej drogi!

To narazie zaledwie 90 metrów, ale dla pomysłodawcy i twórcy inżyniera Donalda Müllera-Judexa to istotny postęp i impuls do dalszego rozwoju. Wg szacunków nowa droga zajmująca ok. 200 m2 powierzchni wyprodukuje ok. 16000 kWh w skali roku, a energia ta będzie przesyłana do lokalnej sieci energetycznej. Taki wolumen energii elektrycznej zużywają średnio cztery czteroosobowe niemieckie rodziny w ciągu roku.

Wytwarzanie czystego prądu przez fotowoltaiczną drogę to nie jedyna korzyść dla lokalnej społeczności ponieważ droga pochłania hałas oraz nie wymaga odśnieżania, dzięki wytwarzaniu przez ogniwa fotowoltaiczne ciepła oporowego. Kolejnym aspektem wartym podkreślenia są wbudowane w drogę czujniki, które mogą mierzyć natężenie ruchu na drogach o większej przepustowości, a tym samym pomagają zoptymalizować sygnalizację świetlną lub komunikować się z autonomicznymi pojazdami, np. ostrzegając przed zagrożeniami występującymi na jezdni.

Indukcyjne ładowanie pojazdów

Fotowoltaiczna droga wspiera również użytkowników samochodów elektrycznych, korzystających z technologii indukcyjnego ładowania, którzy mogą ładować samochód w trakcie jazdy, oszczędzając tym samym czas i pieniądze. Powierzchnia jezdni pokryta jest korundem (twardy minerał odporny na ścieranie), a dzięki zastosowaniu „głębokich struktur” wyeliminowane zostało zjawisko akwaplanacji, czyli utraty przyczepności opony podczas jazdy po nawierzchni pokrytej wodą.

 

 

Czytaj więcej na: globenergia.pl

Foto ilustracyjne