fbpx

Pewna warzelnia piwa przedstawia opakowanie sześciopaka, które nakarmi morskie żółwie, zamiast plastiku, który je zabija

Każdego roku 8 milionów ton plastiku ląduje w oceanie. Rozkład tworzywa sztucznego trwa wiele stuleci, a do tego powoduje ono śmierć niektórych z najbardziej majestatycznych stworzeń tej planety.

Jedną z głównych przyczyn tej epidemii są plastikowe pierścienie w sześciopakach wykorzystywane przez producentów napojów gazowanych i piwa. Mogą one poważnie zaszkodzić organizmom morskim, wplątując się w skrzydła morskich ptaków, uszkadzając skorupy żółwi, oraz dusząc foki. Zanieczyszczenie plastikiem stanowi poważny problem dla Zatoki Meksykańskiej, ten region cechuje się bowiem jednym z najwyższych stężeń plastiku w morzu na świecie.

Każda sieć lub butelka, jaką badacze LSU zanurzyli w wodzie Zatoki w celu pobrania próbki, okazały się być pełne plastiku. Marki Benfield z LSU potwierdza, że tak jest za każdym razem.

Podczas zeszłorocznego sprzątania plaży na 5-cio kilometrowym odcinku Elmer’s Island zebrano ponad 170 plastikowych pierścieni od sześciopaków, razem z 1,8 tys. kg innych odpadów.

Pewna warzelnia piwa na Florydzie znalazła jednak rozwiązanie – biodegradowalne pierścienie do sześciopaków, które mogą także służyć jako przekąska dla dzikich zwierząt, jako że składają się z pszenicy i jęczmienia.

Wyglądem przypominają karton, skompresowane produkty uboczne pszenicy i jęczmienia tworzą jednak wytrzymały materiał, który przetrwa zwykłe zużycie związane z transportem i przechowywaniem w lodówce.

Te pierścienie zostały opracowane przez firmę Saltwater Brewery, mały browar na plaży Delray Beach, we współpracy z młodym biznesem o nazwie E6PR (angielski skrót od Ekologicznych Pierścieni na Sześciopaki). Mają nadzieję, że inne browary zdecydują się na zakup ich produktu, co zmniejszy koszta produkcji.

Peter Agardy, szef marki w browarze, stwierdził, że jest to spora inwestycja dla tak małej warzelni piwa, którą tworzą rybacy, surferzy, oraz inni miłośnicy morza. Chris Gove, prezes browaru w Delray Beach, przyznaje, że mają nadzieję dotrzeć do grubych ryb tej branży i zachęcić ich do przyłączenia się.

Portal CBS News donosi, że projekt był wspólnym przedsięwzięciem, jaki podjęła agencja reklamowa “We Believers” z Nowego Jorku, dostawcy biodegradowalnych produktów w Meksyku “Entelequia”, oraz prywatni inwestorzy z branży opakowań do napojów. Stworzone przy użyciu odpadów i innych materiałów, pierścienie te nadają się na kompost, a także ulegną łatwemu rozkładowi, jeśli zostaną wyrzucone.

Saltwater Brewery obecnie testuje wspomniane pierścienie do opakowań sześciopaków wraz z kilkoma innymi browarami, jednak na razie nie chce zdradzać szczegółów. Te ekologiczne pierścienie to jeden ze sposobów na odwrócenie biegu rzeczy i zatrzymanie zanieczyszczania wód.

Warzelnia Saltwater twierdzi również, że jadalne opakowania do sześciopaków wpłyną pozytywnie na PTK oraz branżę spożywczą, jednak ich celem numer jeden jest ratowanie tysięcy zwierząt morskich.

Wyjaśniają, że marka odnosząca sukces to obecnie nie taka najlepsza NA świecie, ale najlepsza DLA świata.

 

Źródło: healthyfoodhouse.com

Tłumaczenie: Aleksandra Kotlęga

Dodaj komentarz