Na Ukrainie zostanie uruchomiona linia do produkcji papieru z opadłych liści

W najbliższej przyszłości Ukraina planuje uruchomić produkcję ekologicznego papieru z opadłych liści, korzystając z technologii opracowanej przez ucznia z Zakarpacia, a teraz studenta Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki  – Walentyna Frećkę.  Poinformowała o tym służba prasowa Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Według słów Walentyna, na dniach technologia wytwarzania papieru z opadłych liści RE-leaf pomyślnie przeszła test na specjalnym sprzęcie i jest gotowa do pracy na „dużą skalę”.
„Potwierdziliśmy skuteczność stosowania liści jako substytutu drewna. Zrobiliśmy papier na specjalnym sprzęcie, pokazującym, że papier jest naprawdę wysokiej jakości – napisał wynalazca.
Teraz trzeba poprawić niektóre szczegóły, ale generalnie wkrótce będzie można mówić o pierwszej na świecie linii przetwarzania opadłych liści na produkty papierowe, powiedział Frećka.

Przypomnijmy, że wcześniej Walentyn Frećka dzięki swojemu projektowi otrzymał „złoto” na Olimpiadzie geniuszy w Stanach Zjednoczonych.

 

Źródło: nashkiev.ua

Tłumaczenie: Bożena Surmacz

 

Dodaj komentarz