fbpx

Nie lubicie zimy? Pomyślcie o Finlandii… tam w wiosce Nuorgam, słońce wzejdzie dopiero za 49 dni

W wiosce Nuorgam, położonej blisko najdalej wysuniętego na północ miejsca w Finlandii, Słońce zaszło w poniedziałek 25 listopada o 11:42, a wstanie o 12:07 – za 49 dni, 18 stycznia 2020 roku . Na północy Finlandii właśnie zapadła noc polarna.

Jest ona tam określana terminem „kaamos”. W najbliższym czasie ciemności zapadną nad całą gminą Utsjoki,, która jest najdalej położoną na północ gminą kraju.

Dla Elinor Guttorm Utsi, mieszkającej wiosce Hillagurrá sąsiadującej z wioską Nuorgam początek nocy polarnej oznacza rozpoczęcie przygotowań do świąt Bożego Narodzenia – czytamy w serwisie yle.fi.

Guttorm Utsi mieszkanka wsi Hillagurrá, która sąsiaduje z Nuorgam  zapewnia, że te dwa miesiące ciemności jakie zapadną nad jej wioską nie są dla niej wcale powodem do zmartwienia. Podkreśla, że potrafi dostrzec piękno w zmieniających się kolorach nieba każdego ranka.

  • Jednego dnia niebo jest błękitne, a innego ma zupełnie inny kolor. Kolory zmieniają się codziennie. Ci, którzy mówią, że jest ciemno, nie rozglądają się wokół siebie – powiedziała kobieta wyjaśniając, w jaki sposób Saamowie (Lapończycy) potrafią odczytywać sygnały przyrody i przewidywać pogodę na nadchodzące dni i tygodnie.

 

Źródło: rp.pl

Foto ilustracyjne

Dodaj komentarz