fbpx

Zamiast wyciąć drzewa pod budowę drogi, przesadzili je do parku

Czasem zdarza się, że drzewa stoją na drodze przy budowach, nie musi to jednak oznaczać, że muszą być one wycięte. Przykładem takiego zachowania wykazały się władze miasta Gdynia, które postanowiły przenieść do parku 23 drzewa znajdujące się przy gdyńskiej ul. Wielkopolskiej. Dzięki nowoczesnej technologii rosnące tam klony, dęby, lipy i jesiony zostały wykopane razem z korzeniami i posadzone w powstającym w ramach Budżetu Obywatelskiego parku przy ul. Starodworcowej w Wielkim Kacku.

W związku z pracami przygotowawczymi pod budowę drogi, polegającymi na wyniesieniu terenu, pozostawienie rosnących tam drzew okazało się niemożliwe. Dzięki staraniom miasta udało się jednak uchronić je przed wycinką. Podobne prace miały miejsce w listopadzie ubiegłego roku, w ramach których 100 młodych dębów z ciągu ul. Wielkopolskiej zostało przesadzonych do parku w Kolibkach, gdzie przeczekają aż do zakończenia budowy. Teraz takie same działania podjęto wobec nieco starszych drzew, również rosnących w okolicach węzła.

– Szanujemy drzewa a dzisiejsza technologia pozwala nam na to, by cenne okazy przesadzać przy okazji inwestycji a nie je wycinać – komentuje Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

– To bardzo atrakcyjny i ciekawy projekt, który realizujemy w ramach Budżetu Obywatelskiego, i który zmieni oblicze tej części dzielnicy. Bardzo się cieszę, że w ramach urządzania tego terenu trafią tam drzewa, które wykopaliśmy przy ul. Wielkopolskiej – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Ze względu na gabaryty drzew konieczne było użycie specjalistycznego sprzętu – samochodu-przesadzarki z ramieniem koparki, będącego w stanie wykopać drzewo razem z częścią jego systemu korzeniowego. Zadowoleni z podjętych działań są również mieszkańcy Wielkiego Kacka, radni dzielnicy oraz wnioskodawcy projektu w Budżecie Obywatelskim.

– Przesadzenie 23 drzew na raz to wydarzenie bezprecedensowe w historii Gdyni. Zmiany na ulicy Starodworcowej poparło w Budżecie Obywatelskim 1005 mieszkańców Wielkiego Kacka. Nowy skwer, ale także oświetlenie przed szkołą nr 20 – będące także częścią tego projektu – wpisują się w miejską politykę klimatyczną i poprawy bezpieczeństwa pod szkołami. Chciałbym podziękować wszystkim za ogromną pracę włożoną w realizację tego projektu – mówi Kajetan Lewandowski, wnioskodawca projektu w Budżecie Obywatelskim

 

– Za sprawą projektów z Budżetu Obywatelskiego ulica Starodworcowa staje się coraz bardziej przyjazna dla mieszkańców. Już niebawem nieopodal skweru w ramach projektu miejskiego z Budżetu Obywatelskiego Gdynia 2019 realizowany będzie jeden z 9 parków kieszonkowych w Gdyni, dzięki czemu powstanie kolejna zielona przestrzeń rekreacyjna w tym rejonie dzielnicy – komentuje Piotr Szpajer, przewodniczący Rady Dzielnicy Wielki Kack

Nowy park ozdobią w sumie 23 przesadzone drzewa. Przy ul. Starodworcowej nowy dom znajdzie 9 lip drobnolistnych, 8 dębów szypułkowych oraz po 3 klony jawor i jesiony wyniosłe.

Źródło: gdynia.pl

One thought on “Zamiast wyciąć drzewa pod budowę drogi, przesadzili je do parku

  • 8 marca 2020 at 23:30
    Permalink

    Super maszyna!

    Reply

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: