fbpx

Hunzowie, ludzie którzy żyją 140 lat – poznaj ich tajemnice

W Himalajach, na terenach północno-wschodniego Pakistanu, zamieszkują długowieczni, zdrowi ludzie – plemię Hunzów. Badacze fascynują się ich jasnością umysłu nawet w późnym wieku, znakomitą odpornością, siłą fizyczną oraz sposobem odżywiania. Hunzowie żyją w izolacji id cywilizacji, nie występują tam znane nam choroby cywilizacyjne, jak nowotwory, choroby serca, depresja, wrzody, cukrzyca, alergie, astma, przeziębienia, grypa, próchnica zębów, czy zaburzenia umysłowe.

Hunzowie żyją w dobrym zdrowiu ponad 100 lat i nawet 90-letni mężczyźni są w stanie począć dzieci. W ich społeczności nie ma przestępczości, wojska i policji, rozwody są rzadkością. Hunzowie zazwyczaj umierają ze starości, we śnie, nie zmagając się z bólem i cierpieniem. Plemię Hunzów jest żywym dowodem na to, jaki potencjał zdrowotny drzemie w ludzkim ciele. Jak oni to zrobili…?

Hunza – niedostępna kraina…

Obecnie Hunza jest jedną z najmniejszych monarchii na świecie, cały kraj ma 160 km długości i 1600 m szerokości. Hunza jest częścią wschodniego Pakistanu, działającą jako niezależne państwo z królem na czele.

Hunzowie przez ponad dwa tysiące lat żyli w niemal całkowitym odizolowaniu, do wioski prowadziła tylko jedna, niebezpieczna droga, ze względu na warunki pogodowe możliwa do przebycia jedynie trzy miesiące w roku. Ta izolacja sprzyjała wykształceniu stylu życia, sposobu odżywiania i myślenia, który sprzyjał długowieczności. W latach 70 wybudowano pierwsze drogi, lecz dotarcie do Hunza jest nadal trudne – warunki pogodowe uniemożliwiają samodzielne wyprawy. Dodatkowo – nie ma tu hoteli (o przeznaczeniu takim, do którego jesteśmy przyzwyczajeni), czy restauracji, tak więc podczas wyprawy należy zdać się na samego siebie nocując pod gołym niebem i walcząc z żywiołami lub szczęśliwie otrzymać zaproszenie króla, co również nie jest łatwe ze względu na biurokrację – wyprawę do Hunzów musi zatwierdzić prezydent Pakistanu.

Dieta

Ziemia Hunzów w niczym nie przypomina ziemi, która masowo rodzi warzywa i owoce trafiające do supermarketów. Ziemia Hunzów nie jest wyjałowiona pod wpływem nowoczesnych metod uprawy z użyciem środków chemicznych. Ich ziemia nietknięta przez cywilizację, rodzi bogate w składniki odżywcze i wolne od chemii zboża, warzywa i owoce. Podstawę ich diety stanowią zboża (proso, pszenica, jęczmień, gryka), warzywa i owoce. Dietę uzupełniają świeże mleko, klarowane masło (ghee), ser, wino z winogron. Mięso jadają rzadko.

Czapati – chleb powszedni

Czapati to chleb wyrabiany z nierafinowanej mąki. Jest niedelikatny, lecz bogaty w składniki odżywcze. Dzieci od najmłodszych lat uczą się, jak zrobić dobre czapati. Na dłuższe wyprawy poza dom Hunza zabiera ze sobą młynek i woreczek z pszenicą. Hunza mieli ziarna tuż przed przyrządzeniem czapati. Kawałek takiego chleba wraz z kilkoma morelami jest posiłkiem kompletnym.

Mleko

Hunza korzystają głównie z mleka koziego lub jaka. Hunza spożywają mleko surowe lub kwaszone. Z mleka wytwarzają biały ser, maślankę, masło klarowane.

Warzywa

W ich jadłospisie można znaleźć szpinak, sałatę, marchew, groch, rzepę, dynię, młode liście różnych ziół, ziemniaki, rzodkiewki. Popularne są herbaty ziołowe. Ze względu na małą ilość opału Hunza spożywają warzywa głównie w postaci surowej. Warzywa gotują ze skórką pod przykryciem, na małym ogniu. Sałatki stanowią uzupełnienie każdego posiłku, są podawane z przyprawą octu winogronowego i morelowym olejem.

Mięso

Hunzowie spożywają niewiele mięsa z prostego względu – zwierzęta trzeba karmić, a jedzenia jest niewiele, podobnie jak i pastwisk. Mięso trafia na stoły “od święta”.

Owoce

Hunza obfituje w jabłka, gruszki, brzoskwinie, morele, czarne i czerwone wiśnie i morwy. Morele są szczególnie cenne – wytwarza się z nich olej bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe niezbędne do prawidłowego funkcjonowania komórek ciała. Olej jest używany do gotowania, sałatek, jako lekarstwo i kosmetyk. Hunzowie spożywają owoce surowe lub suszone.

Bezstresowe życie?

W Hunzie  ludziom obcy jest stres, zazdrość, nienawiść, agresja. Żyją w harmonii ze sobą nawzajem i z naturą. Rytmem dnia zarządzają wschody i zachody słońca, które wyznaczają rytm ciężkiej pracy – lecz nawet ciężka praca jest wykonywana bez oznak zmęczenia! Hunza wszystko wykonują ręcznie, nie mają maszyn rolniczych, wszędzie przemieszczają się pieszo. Oddychają czystym powietrzem, żyją pod promieniami ciepłego słońca w otoczeniu wolnym od toksyn.

Czy w naszej „nowoczesnej”cywilizacji można skorzystać z wiedzy i doświadczeniu Hunzów? Oczywiście, Raw Food, witarianizm i inne typy odżywiania, bazujące na owocach i warzywach są równie dostępne dla nas jak dla plemienia Hunzów.

Źródło: biozdrowie.pl

4 thoughts on “Hunzowie, ludzie którzy żyją 140 lat – poznaj ich tajemnice

 • 24 lipca 2019 at 14:35
  Permalink

  Jak oni to zrobili? To proste. Na to składa się wiele czynników, głownym jest sposób nauczania już od najmłodszych lat – czyli edukacja.
  W naszym społeczeństwie szkoły „produkują” pracowników. Nauczają, szkolą, wmawiają, wszystko to co potrzebne, aby z dziecka wyrósł robotnik, pracownik.
  Edukacja, edukacja i jeszcze raz edukacja.
  Wyślij dziecko do szkoły to wyrośnie z niego pracownik, a nie wolny człowiek. To wszystko jest ustawiane i było ustawione i kontrolowane od bardzo bawna.
  Tylko nieliczni potrafią się z tego „obudzić” choć z czasem ta liczba wzrasta, ze względu też na rosnącą populacje.

  Gdyby na całym świecie zastosowano ich metody, świat diamentralnie by się zmienił. Wszystko było by naturalne, żadnych maszyn, elektroniki itp.
  Śmiem twierdzić, że latalibyśmy bez użycia jakichkolwiek maszyn. Lewitacje, latanie, telekineza itp było by na poziomie dziennym tak jak obecnie maszyny.

  Reply
 • 25 lipca 2019 at 13:04
  Permalink

  no i slicznie:)

  Reply
 • 7 września 2021 at 15:48
  Permalink

  Byłem w Hunzie w 1999 r w zimie. Karimabad- stolica I Palac AgaHana Krola Hunzow.
  Jest miejsce do zjedzenia I odpoczynku.
  Jest Hotelik z jednym łozkiem.
  Własciciel Manzur- strasznie dobry, przyjazny kierowca – przewodnik Jipa Toyoty.
  Wspinalem sie na niezdobyty 5cio tysiecznik, ale pogoda- sztorm i wycof. Ok. 500m. Od czubka.
  Artykul nie mowi o wodzie jaka Hunzowie pija.
  Szara, (brudna) prosto z lodowca – pelna mineralow.
  Brakuje mi tego miejsca….

  Reply
 • 4 października 2021 at 13:28
  Permalink

  no wpaśnie podobno ta woda nie ma w sobie deuteru czyli cieżkiej wody uzywanej w bombach atomowych. Deuter wystepuje naturalnie ale jest szkodliwy i podobno przez ta wode żyją wlaśnie nawet 145 lat

  Reply

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: