fbpx

Dzieci odczuwają emocje rodziców. Psycholożka radzi, jak rozmawiać z dzieckiem o koronawirusie

Jak wytłumaczyć dziecku, że sytuacja pandemii jest przejściowa i najprawdopodobniej niezagrażająca życiu? Psycholog Ewelina Opalko udzieliła konkretnych rad, które są łatwe do zastosowania na co dzień.

Psycholog Ewelina Opalko radzi, aby mieć świadomość tego, że  dzieci są bacznymi obserwatorami otoczenia, słyszą zarówno komunikaty podawane w mediach jak i rozmowy rodziców. Odczuwają emocje wspólne nam wszystkim. Istotne jest zatem, aby nie unikać tematu pandemii.

– Unikanie rozmowy na temat koronawirusa lub niemówienie dziecku prawdy wzbudzi tylko jego czujność i niepokój. Sprawi, że będzie ono szukało odpowiedzi na swoje pytania poprzez domysły i wyobrażenia oraz będzie wzmacniało swoje lęki – powiedziała psycholożka w krótkim materiale wideo.

Psycholożka Ewelina Opalko proponuje, by rozmawiać z dzieckiem ale nie na siłę. Warto mówić o koronawirusie jako o czymś, co dotyczy nas wszystkich, nie unikając nazywania trudnych emocji. W rozmowie informujemy o faktach, ale w uspokajający sposób, dostosowany do wieku dziecka. Bardzo pomocne może być posługiwanie się symbolem w formie bajki, poprzez wspólną zabawę czy rysunek. Przypominajmy również dziecku o podstawowych zasadach higieny ale bez nadmiernej paniki.

  • Warto zwrócić uwagę dziecka, że pandemie miały już miejsce w historii ludzkości, że nie jest to sytuacja nowa, a naukowcy są w trakcie szukania szczepionek. Warto również dodać, że większość ludzi chorych wraca do zdrowia – radzi Ewelina Opalko.

Najważniejsze jest uświadomienie dzieci, że to sytuacja przejściowa. Przejściowe jest również to, że dziecko nie widzi się z dziadkami, nie chodzi do szkoły i nie spotyka się z  rówieśnikami. Istotne jest w tym wszystkim dbanie również o swój dobrostan emocjonalny. Dziecko szybko przejmuje stan emocjonalny rodzica. Jeśli widzi przerażenie, samo również zacznie się bać.

– Nazywajmy emocje które obserwujemy u dzieci w izolacji – od radości po strach. Zapewniajmy je, że zawsze mogą się przytulić, pograć w gry lub spotkać się on –line z kolegami lub koleżankami. To może pomóc – poradziła psycholożka.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka

Źródło: twojezdrowie.rmf24.pl

Dodaj komentarz