fbpx

Jeśli nie możesz wybrać się do lasu, sprowadź go do domu. Skandynawska filozofia „skogluft” sposobem na stres

Zapewne słyszeliście już o kąpielach leśnych. Ale to nie jedyna zielona idea, która zachęca, by czerpać korzyści z natury. Skogluft, czyli „kogel-mogel” to norweska filozofia, którą można z łatwością wprowadzić do życia przy pomocy łączenia różnych rzeczy naraz. Ich sercem jest prostota i użyteczność, a efektem końcowym – dobre samopoczucie i zdrowszy organizm.

Skandynawski „kogel-mogel”

Żyjemy w środowisku, które jest dla nas szkodliwe i do którego ciało w żaden sposób nie chce się przystosować. Mieszkamy w ciemnych, betonowych budynkach, pracujemy w klimatyzowanych biurach bez dostępu do świeżego powietrza, odcięci od pełnego światła słonecznego i zieleni. Autor poradnika „Skogluft. Mieszkaj zdrowo” połączył ze sobą wyniki najnowszych badań ze skandynawską filozofią „koglu-moglu” i stworzył uniwersalną metodę powracania do równowagi przy pomocy wprowadzenia do pomieszczeń większej ilości światła i roślin.

Same korzyści

Jorn Viumdal, autor poradnika zapewnia że u osób, które przetestowały jego metodę wystąpiły następujące korzyści: znaczne zwiększenie chęci do życia oraz żywotności, obniżenie poziomu odczuwalnego stresu, podwyższenie odporności organizmu, zmniejszenie dolegliwości bólowych, szybszy powrót do zdrowia po chorobie, znaczna poprawa koncentracji oraz większe poczucie spokoju, nie wspominając o oczywistym efekcie, jakim jest czystsze powietrze w domu.

Zaproś epipremnum do domu

Zdaniem Viumdala rośliny – a zwłaszcza ich niektóre gatunki – oczyszczają powietrze z potencjalnie szkodliwych składników. Pomagają przy tym się odprężyć i ułatwiają zasypianie. Jednym z z nich jest epipremnum złociste – roślina o długich pnączach z wysp Pacyfiku – bardzo łatwa w uprawie. Autor radzi, by stworzyć z kwiatów roślinną ścianę. W tym celu można kupić gotowy stelaż lub metalową kratkę do zamontowania ściennego i ułożyć rośliny obok siebie. Potrzebujesz do tego około dwudziestu roślin epipremnum, po cztery w pionie i pięć w poziomie, ustawionych tak, aby tworzyły kwadrat o wielkości metr na metr. Nie minie wiele czasu, a długie pnącza pokryją stelaż lub kratkę bujnymi liśćmi, tworząc efektowną kompozycję.

Więcej światła

Światło o pełnym spektrum jest podobne do naturalnego światła słonecznego. W takim świetle lepiej funkcjonuje roślinność, ale też człowiek. Autor zaznacza jednak, że to na co powinniśmy zawracać uwagę podczas wyboru oświetlenia do mieszkania to natężenie liczone w kelwinach, a nie watach. Szukaj tego oznaczenia na opakowaniu żarówki (najlepiej typu LED). Światło chłodne o pełnym spektrum ma temperaturę około 5000 K lub wyższą. Taką lubią również twoje rośliny, więc jeśli je naświetlisz taka temperaturą poczują się zdrowo dokarmione. Chłodne światło sprawdza się jako punktowe oświetlenie. Wieczorem natomiast skorzystaj ze światła cieplejszego, nieco przyciemnionego, a do czytania lub pracy – spraw sobie światło o barwie neutralnej – dzięki temu nic nie zaburzy wydzielania melatoniny, które jest niezbędne, aby zdrowo się wysypiać.

Niezależnie do tego, czy wciąż pracujesz z własnego mieszkania, czy chodzisz do biura, warto wykorzystać proste rady skandynawskiego autora i pomóc sobie w regeneracji.
Światło i rośliny to rzeczy tanie i całkowicie naturalne, a mają niezwykłą moc przywracania nam życia i energii.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: zwierciadlo.pl

 

 

Dodaj komentarz