fbpx

Wielki sukces Szpitala Klinicznego w Opolu. To pierwszy taki przypadek na świecie

Polscy kardiochirurdzy jako pierwsi na świecie przeprowadzili zabieg angioplastyki bez rozcinania tkanek. To może zmienić  podejście lekarzy do ratowania życia i zdrowia szczególnie trudnych przypadków.

Innowacyjny zabieg
73-letni pacjent po zawale serca z uszkodzoną lewą komorą, ze zwężeniem zastawki aortalnej i tętniakiem aorty brzusznej, wymagał angioplastyki pnia jedynej drożnej lewej tętnicy wieńcowej. Trudna operacja była jednak ogromnym ryzykiem u osoby w tym stanie. Szukając alternatywnych rozwiązań kardiochirurdzy i anestezjolodzy z opolskiego szpitala: Jerzy Sacha, Krzysztof Krawczyk i Maciej Gawor zdecydowali się wykonać zabieg bez rozcinania tkanek i bez intubacji chorego. Mając dostęp do serca przez tętnicę podobojczykową, najpierw poszerzono zwężoną zastawkę aortalną, następnie tą samą drogą wprowadzono pompę do serca. Po tych czynnościach lekarze wykonali angioplastykę lewej tętnicy wieńcowej.

Pierwsi na świecie

Zdaniem Mirosława Ochyry, rzecznika Uniwerysteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, to najprawdopodobniej pierwszy taki przypadek w historii. Do tej pory w żadnej literaturze medycznej nie pojawił się opis podobnego zabiegu.

-Ze względu na ogromne ryzyko zabieg mógł być przeprowadzony jedynie ze wsparciem krążenia za pomocą specjalnej pompy (Impella) (…). Cały zabieg przeprowadzono bez chirurgicznego rozcinania tkanek i bez intubacji chorego. Tak złożonego zabiegu, wykonanego w tak małoinwazyjny sposób, nie przeprowadzono jak dotąd w żadnym ośrodku kardiologicznym na świecie – poinformował Mirosław Ochyra.

Innowacyjne doświadczenie zakończone sukcesem zostanie zaprezentowane na październikowym amerykańskim kongresie kardiologii inwazyjnej Transcatheter Cardiovascular Therapeutics 2020. Być może będzie to początek nowego etapu w historii leczenia pacjentów z chorobami serca. Małoinwazyjne zabiegi mogą ratować życie osobom w szczególnie trudnych sytuacjach, nie niosąc ryzyka zbyt wielu groźnych komplikacji.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: naukawpolsce.pap.pl

 

 

Dodaj komentarz