fbpx

Młody geniusz z Polski zachwyci świat?

1 sierpnia w norweskim Tromsoe rozpocznie się 41. Olimpiada Szachowa. Wśród 170 reprezentacji nie zabraknie również biało-czerwonych. Do składu Polski powołany został zaledwie… 16-letni Jan-Krzysztof Duda. Czy młody geniusz zachwyci świat? Do kadry wdarł się przebojem i robi prawdziwą furorę.

Duda urodził się 26 kwietnia 1998 roku w Krakowie. Reprezentuje barwy MKS MOS Wieliczka. Jest aktualnie najmłodszym arcymistrzem w Europie. Tytuł ten, nadawany przez Międzynarodową Federację Szachową (FIDE) za wyniki sportowe, wywalczył już w 2013 roku!

Jan-Krzysztof to prawdziwy fenomen. Będzie najmłodszym zawodnikiem w historii Polski, który wystąpił na Olimpiadach Szachowych.

Prezes PZSzach Tomasz Delega w rozmowie z Polską Agencją Prasową przyznał, że to „odważne posunięcie”, zaraz jednak dodał, że jak najbardziej uzasadnione. Jan-Krzysztof jest bowiem jednym z najlepszych juniorów na świecie.

W szachy gra od piątego roku życia. Pierwszy laur wywalczył dwa lata później. Był to Puchar Polski juniorów do 8 lat. Potem przyszły kolejne sukcesy – zarówno w kraju, jak i za granicą. W 2009 roku wywalczył w tureckiej Antalyi tytuł wicemistrza świata do 12 lat, a już rok później podczas… mistrzostw świata juniorów do 20 lat, odniósł pierwsze w karierze zwycięstwo nad arcymistrzem, Wouterem Spoelmanem.

Mimo młodego wieku zdobył już kilkadziesiąt medali w rozgrywkach z cyklu mistrzostw Polski (zarówno w szachach klasycznych, jak i szybkich oraz błyskawicznych) . 1 maja został sklasyfikowany na 11. miejscu rankingu szachistów w naszym kraju.

Na pewno będzie piął się w górę. Prywatnie jest introwertykiem. Lubi zagadnienia z tematów ścisłych. Uparcie dąży do celu. Według prezesa PZSzach Tomasz Delega „tym roku tylko brak doświadczenia pozbawił go w ostatniej rundzie tytułu mistrza Polski seniorów”. Jak na prawdziwego geniusza przystało Duda nabiera wiedzy w sposób błyskawiczny. Oby świat przekonał się o tym w Tromsoe.

 

Źródło:

Dodaj komentarz