fbpx

Wynalazek dla osób z paraliżem. Wychwytuje myśli i tworzy tekst

Naukowcy stworzyli system komputerowy, który rozpoznaje litery u osób z paraliżem. Testy wykazały 95-proc. dokładność działania, co pozwala stworzyć aż szesnaście słów na minutę. Jest to 3/4 normalnej szybkości pisania u zdrowych osób powyżej 65 roku życia.

Niezwykłe działanie miniaturowego wynalazku zostało opisane w magazynie „Nature”. Na powierzchni kory mózgowej 65-letniego pacjenta z urazem rdzenia kręgowego zainstalowano dwa czujniki o powierzchni 4 mm. Każdy z nich miał układ stu cienkich elektrod, które wbijały się w miejsce odpowiedzialne za aktywność ruchową. Pacjent wyobrażał sobie, że pisze tekst, a czujniki rejestrowały sygnały, przesyłając je natychmiast do komputera.

Program wykazał aż 95-proc. skuteczność w wychwytywaniu słów, pojawiających się w myśli pacjenta. Badacze zaprogramowali urządzenie w taki sposób, aby rozpoznawał określone wzorce aktywności komórek, w momencie, w którym pacjent wyobrażał sobie tekstu. Odstęp między pojedynczymi słowami oznaczono dla ułatwienia symbolem „>”.

Niestety instalacja czujników wymaga wdrożenia procedury, która niesie zagrożenia dla zdrowia uczestników. Bardzo możliwe, że eksperyment poszerzy pole poszukiwań naukowców i w przyszłości komunikacja u osób sparaliżowanych stanie się faktem.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło:
zmianynaziemi.pl

 

Dodaj komentarz