fbpx

Polski architekt doceniony za granicą. Jego wieża widokowa stanie w Serengeti

Młody polski architekt, Szymon Król,  zwyciężył w międzynarodowym konkursie na najlepszy projekt tarasu widokowego na terenie Tanzanii. Jego model jest nie tylko efektowny, ale również ekologiczny.

Konkurs „Terra Pura” zorganizowali twórcy platformy, która zrzesza młodych projektantów z całego świata. Konkurs miał na celu znalezienie najlepszego modelu na taras i wieżę widokową na terenie Parku Narodowego Serengeti. Jest to jeden z największych obszarów chronionych na świecie, w którym od lat odnotowuje się najwyższą populację lwów oraz ssaków kopytnych. Projekt Szymona zachwycił jurorów niezwykłą pomysłowością, ale przede wszystkim praktycznym podejściem do spraw ekologii – w tym wykorzystania wody deszczowej do codziennego użytku.

Budynek ma kształt, który przywodzi na myśl górzysty krajobraz regionu, kopułowe zwieńczenie pawilonu nawiązuje zaś do tradycyjnych budowli w Afryce. Projekt zakłada, że ściany budynku powstaną w technologii „superadobe” – czyli przy użyciu cylindrycznych worków z lokalną ziemią, które pokrywa się mieszaniną cementu. Otwarty dach będzie zbudowany z powyginanych tyczek bambusa. Woda deszczowa będzie spływać membraną do specjalnego filtra i posłuży za wodę pitną dla przybyłych turystów. Wewnątrz budynku będzie znajdować się recepcja, strefa odpraw, sala do odpoczynku, a także zaplecze techniczne. W najwyższym punkcie budynek będzie mieć wysokość 9 m.

-Niezwykłe, innowacyjne i piękne opracowanie koncepcji i wykonanie projektu. Zaszczytem było oceniać pracę na takim poziomie. Mam nadzieję, że odkryję, kim jest ten projektant i zobaczę więcej jego prac w przyszłości – powiedziała o projekcie Szymona jedna z jurorek, Faith Okuma, dyrektor Surroundings Studio z Santa Fe.

Powstały obiekt idealnie wpisze się w naturalny krajobraz Afryki, a wszystkie materiały, które zostaną użyte do budowy tarasu, będą pochodzić z obszaru Serengeti.

O innym polskim sukcesie architektów z Polski pisaliśmy TU

 

polski architekt
Fot. whitemad.pl
polski architekt
Fot. www.whitemad.pl
polski architekt
Fot. whitemad.pl
polski architekt
Fot. whitemad.pl

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: onet.pl

 

 

 

Dodaj komentarz