fbpx

Zamiast wycinać drzewa wybudowali obok nową drogę

Droga wojewódzka nr 414 w województwie opolskim na odcinku Lubrza-Prudnik, Biała-Dobroszewice, zwana również Aleją Lipową to doskonały przykład, że można rozbudowywać drogi bez konieczności wycinania drzew. Władze zamiast wcześniej planowanej wycinki wybudowały  obok nową drogę, natomiast stara jezdnia została wyremontowana i zmieniła się w bezpieczną i malowniczą ścieżkę rowerową. 

Inwestycja w rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 414 została zrealizowana pod koniec 2019 roku, jednak do dziś jest jednym z nielicznych przykładów na rozsądne zagospodarowanie przestrzeni przy poszanowaniu dotychczasowych walorów środowiskowych. Władze zrezygnowały z poszerzania tzw. Alei Lipowej, bowiem jej poszerzenie wiązałoby się z wycinką tamtejszych drzewostanów. Właśnie dlatego postanowiono, żeby wskazany odcinek wybudować od zera – 50 metrów dalej.

To nie oznacza, że stara trasa została porzucona. Inwestor postanowił, że w miejscu starej jezdni powstanie ścieżka rowerowa, która ze względu na walory przyrodnicze, a także wysoki poziom bezpieczeństwa ma szansę stać się atrakcją regionu. W miejscu, gdzie Aleja Lip się kończy, ścieżka rowerowa ponownie łączy się z drogą wojewódzką. W ramach inwestycji, poza samą drogą wojewódzką 414 i ścieżką rowerową powstała nowa infrastruktura drogowa, a także mała architektura.

 

Źródło: whitemad.pl

Dodaj komentarz