fbpx

Zamiast wyciąć drzewa wybudowali drogę obok, a starą jezdnię zmienili w ścieżkę rowerową

Odcinek drogi wojewódzkiej numer 414, między miejscowościami Lubrza-Prudnik a Biała-Dobroszewice, to doskonały przykład na to, jak można mądrze rozbudować jezdnię, bez konieczności wycinania drzew. Zamiast wycinki władze postanowiły wybudować nową drogę obok, natomiast stara jezdnia została wyremontowana i zmieniła się w bezpieczną i malowniczą ścieżkę rowerową.

Rozbudowa drogi numer 414 została zrealizowana pod koniec 2019 roku. Do tej pory jest to jeden z nielicznych niestety przykładów na rozsądne zagospodarowanie przestrzeni przy poszanowaniu walorów środowiskowych. Zrezygnowano z poszerzania tzw. Alei Lipowej, co wiązałoby się z wycinką zastanych drzewostanów, budując wskazany odcinek od zera, 50 metrów od starej drogi.

Dotychczasowa jezdnia została przekształcona w ścieżkę rowerową, która ze względu na walory przyrodnicze, a także wysoki poziom bezpieczeństwa ma szansę stać się atrakcją regionu. W miejscu, gdzie Aleja Lip się kończy, ścieżka rowerowa ponownie łączy się z drogą wojewódzką. W ramach inwestycji, poza samą drogą wojewódzką 414 i ścieżką rowerową powstała nowa infrastruktura drogowa, a także mała architektura.

Przy ścieżce rowerowej powstały miejsca postojowe, gdzie można spokojnie odpocząć. Trasę wyposażona także w przepusty oraz oświetlono. Jak wam się podoba takie podejście?ścieżkę rowerową

One thought on “Zamiast wyciąć drzewa wybudowali drogę obok, a starą jezdnię zmienili w ścieżkę rowerową

  • 16 kwietnia 2022 at 15:02
    Permalink

    Trakt rowerowo-pieszy. Niby to samo ale jednak jest to duża różnica.

    Reply

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: