fbpx

Krwawy Księżyc i całkowite zaćmienie – 19 listopada najdłuższe tego typu zjawisko w tym stuleciu

W piątek 19 listopada 2021 r. będzie można zaobserwować jedno z najważniejszych wydarzeń astronomicznych w tym roku — zaćmienie Księżyca. Ziemia znajdzie się wtedy między słońcem a naszym naturalnym satelitą, rzucając na niego cień, dzięki czemu zyska on czerwonawy odcień.
Krwawy Księżyc

Podczas piątkowego widowiska, aż 97 procent tarczy Księżyca zostanie zasłonięta i przybierze czerwonorudy odcień. Jak podaje NASA, będzie to najdłuższe jak dotąd tego typu zjawisko w XXI w. i najdłuższe częściowe zaćmienie Księżyca w ciągu 580 lat.

Zdarzenie będzie widoczne tylko w niektórych regionach Polski.

Kiedy można oglądać?

Zaćmienie wystąpi 19 listopada, w piątek rano. Prawdopodobnie dojdzie do niego około godziny 6:59 (w strefie czasowaeh UTC+01:00) i będzie trwać dokładnie przez trzy godziny, 28 minut i 23 sekundy.

Do oglądania widowiska nie potrzeba żadnego specjalnego sprzętu. Będzie ono widoczne gołym okiem, choć dobra lornetka z pewnością poprawi jakość obserwacji.

Gdzie będzie widoczne?

Zjawiska tego typu nie są niestety widoczne wszędzie. Tym razem najwięcej szczęścia mają mieszkańcy Ameryki Północnej. To właśnie tam zapowiada się najlepszy widok. Ponadto, większość zaćmienia będzie można obejrzeć także w Ameryce Południowej, Europie Zachodniej, Australii i Oceanii, zachodnich regionów Afryki oraz w części Azji. Tym razem nie będzie można go oglądać w Afryce, na Bliskim Wschodzie i w części Europy Wschodniej.

Przy dobrych warunkach pogodowych zaćmienie obejrzą także Polacy w zachodnich i centralnych regionach kraju, czyli także w Wielkopolsce. We wschodniej części kraju zjawisko nie będzie widoczne.

 

 

 

Dodaj komentarz