fbpx

104-latka zdaje kolejne egzaminy. Naukę rozpoczęła rok wcześniej

Dla Kuttiyamma – mieszkanki wsi Thiruvanchoor w Kerali – każdy dzień ostatnich 50 lat wyglądał tak samo. Wstawała wcześnie rano, gotowała, sprzątała, zajmowała się kurami i dojeniem krów. Dopiero w wieku 104 lat jej życie uległo zmianie. Kuttiyamma zaczęła czytać codzienną prasę – dzięki życzliwej sąsiadce nauczyła się czytać i pisać.

Nie dla dziewczynek

Kuttiyamma zawsze chciała się uczyć, ale edukacja w Indiach nie była dostępna dla dziewczynek. Nawet chłopcy, którzy zdobywali podstawowe wykształcenie, przerywali naukę w wieku 9 lat, żeby pomagać rodzicom na roli. Kuttiyamma całe dnie spędzała na pracy – zajmowała się domem, pomagała w wychowywaniu młodszego rodzeństwa, doglądała krów i kur. W wieku 16 lat, z woli rodziców wyszła za mąż za chłopca, który sprzedawał zioła w okolicznym sklepie. Kuttiyamma i TK Konthi nie mogli narzekać – dobrze im się wiodło, byli zdrowi i doczekali się pięciorga dzieci. A jednak Kuttiyamma zawsze miała poczucie, że czegoś jej brakuje. Z żalem i zazdrością spoglądała na wnuki, które czytają książki lub gazety. Jak sama przyznała, jej największym marzeniem była umiejętność napisania własnego nazwiska i adresu.

Zawsze byłam ciekawa tego, co dzieje się na całym świecie. Przy wielu okazjach żałowałam, że nie potrafię czytać gazet i prosiłam o to młodsze pokolenia. Zawsze chciałam też napisać swoje nazwisko i adres zamieszkania – wyznała 104-latka.

104-latka

Rozpoczęła naukę w wieku 103 lat

Wszystko uległo zmianie w ubiegłym roku, gdy sąsiadka Kuttiyammy – 34-letnia nauczycielka – widząc zainteresowanie starszej pani zaproponowała, że nauczy ją czytać i pisać. Kuttiyamma po wielu namowach młodszej koleżanki postanowiła spróbować. Każdego wieczoru otwierała podręcznik i czekała na przybycie gościa.

Zanim dotrę wieczorem do jej domu, Kuttiyama ma już wszystko przygotowane: podręczniki, zeszyty i długopisy. Poza tym zawsze w zanadrzu ma kilka przysmaków, którymi mnie częstuje. Ona jest jak moja matka. Dzielimy rzadki rodzaj koleżeństwa i relacji – wyznała nauczycielka Kuttiyammy, Rehana John.

Po kilku miesiącach wytrwałej nauki Kuttiyamma jako najstarsza osoba w historii Kerali przystąpiła do egzaminu. Jej wynik był zdumiewający. Kobieta osiągnęła 89 proc. umiejętności posługiwania się alfabetem i 100 proc. w liczeniu. Minister edukacji pochwalił Kuttiyammę w social mediach i napisał na Twitterze:

Wiek nie jest barierą dla wiedzy. Z najwyższym szacunkiem i miłością życzę Kuttiyammie i wszystkim innym nowym uczniom wszystkiego najlepszego.

Ambitne cele

Kuttiyamma nie zamierza spoczywać na laurach. Każdego wieczoru odmawia pracy, żeby uczyć się w towarzystwie Rehany, a ważne obowiązki oddelegowuje młodszym członkom rodziny. Wkrótce przystąpi do kolejnego egzaminu – również z języka angielskiego, który uczniowie zdają w wieku dziewięciu lat. 104-latka zapowiedziała, że zamierza zdać test na 100 proc.

Każdego wieczoru ona i Rehana poświęcają długie godziny na dalszą edukację. „Jej pasja i zaangażowanie są wyjątkowe”, podsumowała pracę nauczycielka.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: The Guardian

5 thoughts on “104-latka zdaje kolejne egzaminy. Naukę rozpoczęła rok wcześniej

Dodaj komentarz