fbpx

Nowy sposób badania ciśnienia. Ta wiedza może uratować życie

Chorujesz na nadciśnienie tętnicze? Wiedza o nowym badaniu ciśnienia może uratować zdrowie i życie. Brytyjscy naukowcy radzą, aby monitorować je w nieco inny sposób niż dotychczas.

Ciśnienie wysokie a nadciśnienie

 Lekarze są zgodni – optymalne ciśnienie tętnicze dla zdrowego człowieka w spoczynku powinno wynosić 120/80 mm Hg. I choć za wysokie uznaje się już wartości 139/89 mm Hg, to zgodnie z europejskimi wytycznymi wciąż uznaje się je za normalne, choć w górnej granicy normy. Niestety, w społeczeństwie wciąż pokutuje pogląd, że skoro mieścimy się w tej górnej granicy, nadciśnienie tętnicze nas nie dotyczy. Jednak czy na pewno?

Brytyjscy badacze z Uniwersytetu w Exeter dokonali metaanalizy danych pochodzących z 23 badań obserwacyjnym – pod lupę wzięli w sumie stan zdrowia 53 tys. osób. Swoje wnioski opublikowali w magazynie medycznym „Hypertension” – ich zdaniem, aby uzyskać najbardziej miarodajny pomiar ciśnienia tętniczego należy nieco zmodyfikować sposób jego badania. Według naukowców należy kontrolować ciśnienie krwi w obu rękach, a następnie wziąć pod uwagę wyższą wartość pomiaru.

Nasze badanie zapewnia pierwsze dowody na to, że wyższy odczyt pomiaru ciśnienia tętniczego krwi jest lepszym sposobem prognozy przyszłego ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczynionych – wyjaśnił jeden z autorów badania dr Christopher Clark.

Różnica w pomiarach

Przypomnijmy, że do tej pory w gabinetach lekarskich praktykowano pomiar ciśnienia na ręce dominującej (u praworęcznych pacjentów na prawym ramieniu, u leworęcznych na lewym). Metaanalizy wykazały, że biorąc pod uwagę wartości wyższe z uzyskanych pomiarów, aż 12 proc. uczestników trafiało do grupy osób z nadciśnieniem tętniczym. Gdyby jednak brano pod uwagę pomiar tylko z jednej ręki, osoby te mogłyby być w grupie wysokiego ryzyka nawet o tym nie wiedząc.

Wniosek jest następujący – nowa analiza brytyjskich naukowców udowadnia, że wyższy odczyt z dwóch pomiarów może być lepszym sposobem oceny ryzyka przedwczesnego zgonu m.in. z powodów kardiologicznych i prewencji rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. Mierzenie ciśnienia na obu rękach to niewielki wysiłek, a może uratować życie.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło:
PoradnikZdrowie.pl

6 thoughts on “Nowy sposób badania ciśnienia. Ta wiedza może uratować życie

Dodaj komentarz