fbpx

Jedna dawka psylocybiny pomogła chorym na depresję

W badaniu klinicznym 2. fazy, opublikowanym w czasopiśmie„Journal of the American Medical Association”, prowadzonym przez specjalistów z wielu amerykańskich instytucji badawczych, testowano potencjał terapeutyczny w leczeniu depresji psylocybiną – substancją obecną w niektórych grzybach.

Badanie objęło 104 uczestników w wieku od 21 do 65 lat, cierpiących na ciężką postać depresji. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy: jedna otrzymała jednorazową dawkę 25 mg psylocybiny, druga – placebo. Dodatkowo, obie grupy miały dostęp do wsparcia psychologicznego. Osoby z przeszłością psychozy, manii, uzależnienia od narkotyków czy z planami samobójczymi były wyłączone z badania.

Wyniki były zachęcające. Uczestnicy, którzy przyjmowali psylocybinę, doświadczyli znaczącego spadku objawów depresji, mierzonego za pomocą skali MADRS. Ich wyniki były średnio o 12,3 punktu niższe w 60-stopniowej skali. Ten efekt utrzymywał się nawet przez 43 dni po przyjęciu substancji. Co więcej, poprawa w funkcjonowaniu w codziennym życiu była również istotna, co potwierdzono przy użyciu skali niesprawności Sheehana. Co ważne, badanie nie wykazało istotnych skutków ubocznych związanych z leczeniem.

Zespół badawczy podkreślił, że „leczenie psylocybiną zapewniło znaczącą poprawę w objawach depresji i ogólnym funkcjonowaniu pacjentów bez poważnych skutków ubocznych”. Te obiecujące wyniki sugerują, że kombinacja psylocybiny ze wsparciem psychologicznym może stanowić nowe podejście w leczeniu ciężkich przypadków depresji.

Źródło: jamanetwork.com

Dodaj komentarz