Katedra Notre Dame znów otwarta
Paryska katedra Notre Dame, jedno z najważniejszych miejsc kultu i symbol Francji, została w sobotę uroczyście otwarta po pięcioletnim zamknięciu spowodowanym pożarem w 2019 roku. Na wydarzenie przybyli liderzy wielu państw, organizacji międzynarodowych i Kościołów.
Ceremonia rozpoczęła się o godzinie 19:00. Wśród uczestników znaleźli się m.in. Emmanuel Macron, Donald Trump, Andrzej Duda, Wołodymyr Zełenski, Jill Biden – żona ustępującego prezydenta USA Joego Bidena, a także brytyjski książę William i monarchowie z Belgii, Luksemburga, Monako oraz Norwegii.
Pierwotnie świecką część uroczystości planowano zorganizować na placu przed katedrą, ale z powodu prognozowanych silnych wiatrów przeniesiono ją do wnętrza świątyni.
Symboliczne otwarcie drzwi katedry
Uroczystość była pełna znaczących gestów. Na jej początku arcybiskup Paryża Laurent Ulrich zastukał pastorałem w zamknięte drzwi katedry. Odpowiedzią na to było odśpiewanie psalmu – symboliczny „głos” świątyni, która zamilkła po tragicznym pożarze. Drzwi otworzyły się po trzecim uderzeniu pastorałem i trzecim psalmie.
Arcybiskup jako pierwszy przekroczył próg katedry, wykonując gest błogosławieństwa znakiem krzyża. Wewnątrz świątyni czekali już oficjalni goście. Następnie do środka weszli prezydent Francji Emmanuel Macron wraz z żoną Brigitte.
Wszyscy zgromadzeni zatrzymali się przy chrzcielnicy umieszczonej przy wejściu. Jest to jeden z nowych elementów wyposażenia liturgicznego odnowionej katedry. Na ekranach przypomniano obrazy z pożaru, który wybuchł 15 kwietnia 2019 roku.
Strażacy bohaterami uroczystości
Przez główną nawę świątyni przeszli strażacy, którzy w trakcie pożaru bronili katedry przed zniszczeniem. W ich stronę popłynęły długie owacje. Na fasadzie Notre Dame pojawił się ogromny świetlny napis „MERCI” (fr. dziękujemy).
Prezydent Macron wygłosił przemówienie, wyrażając wdzięczność narodowi francuskiemu oraz wszystkim, którzy przyczynili się do uratowania i odbudowy tego wyjątkowego zabytku. Podkreślił, że katedrę ocaliły „odwaga i determinacja”, a także „braterstwo”, które płynęło z całego świata i różnych religii.
Co spowodowało pożar?