fbpx

Wybrano Młodzieżowe Słowo Roku 2024

Za Młodzieżowe Słowo Roku 2024 uznano wyraz „sigma”. W wyniku decyzji użytkowników sieci na podium uplasowały się także „azbest” oraz „czemó”. W końcowej dwudziestce konkursu zorganizowanego przez PWN zaprezentowano w sumie dwadzieścia cenionych w środowiskach młodzieży słów, form czy wyrażeń.

„Sigma” otrzymało tytuł Młodzieżowego Słowa Roku 2024 – poinformowali w trakcie uroczystej gali Magda Gessler oraz Krzysztof Zalewski. Zwycięskie wyrażenie opisuje jednostkę skuteczną, pewną własnej wartości i wyróżniającą się, godną podziwu. „Sigma jest 'samotnym wilkiem’, przekonanym o swej nieprzeciętności, ale się z tym nie afiszuje” – czytamy na portalu internetowym PWN. Oficyna podkreśla, iż termin ten jest używany także w kombinacjach potęgujących jego pozytywny wydźwięk, np. „skibidi sigma” czy „sigma rizz”.

Drugą pozycję zdobyło znaczeniowo niejednoznaczne, lecz zamierzenie żartobliwe i negatywnie nacechowane określenie „azbest”. Na trzecim miejscu pod względem liczby głosów wśród internautów uplasowało się „czemó”. Oznacza ono to samo co „czemu”, ale wzmaga wydźwięk zdziwienia.

Wśród finałowej dwudziestki pojawiły się również formy słowne typu „yapping” oraz „womp womp”. Pierwsze z nich stosowane jest jako wyrażenie równoznaczne z paplaniem czy gderaniem. Z kolei „womp womp” pełni funkcję sygnalizowania negatywnych uczuć, zwykle braku ochoty na dalszą konwersację lub pragnienia jej zamknięcia.

Sympatię internautów zyskało ponadto wyrażenie „brainrot”. Wprost oznacza ono „rozkład mózgu”, a stosowane jest do charakteryzowania kondycji wywołanej zbyt częstym przeglądaniem małowartościowych materiałów w sieci lub samych tych publikacji. Termin ten został dodatkowo wyróżniony przez leksykon „Oxford English Dictionary”, który ogłosił go w tym roku swoim Słowem Roku.

Zwycięskie sowo z 2023 r. z i lat ubiegłych

W 2023 roku najwyższe miejsce w rankingu PWN zajęło słowo „rel”. Używa się go jako zamiennika fraz „zgadzam się z tobą”, „to prawda”, „masz słuszność”, „podzielam zdanie” czy „odczuwam podobnie”. W 2022 roku laureatem został wyraz „essa” wykorzystywany nieraz jako spontaniczny okrzyk radości. Rok wcześniej triumfowało określenie „śpiulkolot”. W roku 2020 nie wyłoniono zwycięzcy. We wcześniejszych edycjach prym wiodły kolejno: „alternatywka”, „dzban”, „XD” oraz „sztos”.

Konkurs Młodzieżowe Słowo Roku od 2016 roku przeprowadza Wydawnictwo Naukowe PWN. Głównym jego zamierzeniem jest wskazanie najbardziej rozpowszechnionych wśród młodzieży wyrażeń, sformułowań bądź słów. Jak tłumaczą pomysłodawcy, Młodzieżowe Słowo Roku niekoniecznie musi być nowym, żargonowym czy najczęściej w danym roku stosowanym wyrazem. W minionym roku triumfowało słowo „rel”, a Nagrodę Jury przyznano „oddaje”.

O wszelkich świeżych pojęciach i zjawiskach językowych można poczytać na witrynach Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży.

Dodaj komentarz