Sztuka negocjacji: jak poker może poprawić Twoje umiejętności
Ukryj swój niepokój i niepewność, obserwuj przeciwnika i skutecznie blefuj. Strategie znane z gry w pokera nabyte, chociażby, podczas grania w kasynie online takim jak NV Casino, można bez problemu wykorzystać również w negocjacjach. Niezależnie od tego, czy mówimy o sztuce negocjacji w zastosowaniach biznesowych, czy też w różnych mniej lub bardziej skomplikowanych sytuacjach w życiu codziennym.
Sprzedaż jest podstawą każdego biznesu. Bez skutecznej sprzedaży firmy nie mogą odnieść sukcesu na konkurencyjnym rynku. Jednym z najważniejszych aspektów sprzedaży są negocjacje, gdyż to właśnie one decydują o losie transakcji. Opanowanie sztuki negocjacji jest niezbędne, aby zamykać więcej transakcji i osiągać sukcesy w biznesie. W tym artykule przedstawimy kilka podstawowych lekcji, które pomogą Ci doskonalić umiejętności sprzedażowe i stać się skutecznym negocjatorem.
Każdy dobry pokerzysta unika okazywania swoich uczuć, aby nie dostarczać darmowej wiedzy przeciwnikowi, który mógłby wykorzystać tę sytuację na jego niekorzyść. Dobry negocjator powinien postępować w ten sam sposób. W końcu nawet blefowanie czyli pozostawianie sytuacji niejednoznacznej ale bez kłamania, jest w tej grze interesów w pełni dopuszczalne.
Garść ogólnych wskazówek
Negocjacje są stałym elementem rutyny mikro i małych przedsiębiorstw. Niezależnie od tego, czy z dostawcami, klientami, bankami czy pracownikami, przedsiębiorca zawsze negocjuje korzystniejsze ceny, warunki płatności i dłuższe terminy.
Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy zatem listę siedmiu wskazówek dla właścicieli mikro – i małych przedsiębiorstw, które pomogą im odnieść większy sukces w negocjacjach. Oczywiście są one oparte na podstawowych aspektach pokerowych, zatem granie w tę grę, nawet w wersji online, doskonale się sprawdzi jako forma treningu. Otóż żeby być mistrzem negocjacji:
- Bądź zawsze przygotowany. Możliwość negocjacji i osiągnięcia pozytywnych wyników może pojawić się o każdej porze dnia: w pracy, podczas lunchu lub w czasie wolnym. Nie przegap takiej okazji, bo możesz ją przegapić. Nie czekaj na kolejną okazję, po prostu przejdź do działania.
- Nie bądź naiwny. Rozpoczynanie negocjacji z naiwnym nastawieniem, myśląc, że druga strona ma takie same cele jak ty, albo nie jest wystarczająco dobrze przygotowana, jest sporym błędem. Nawet jeśli umowa jest korzystna dla obu stron, każda z nich zna konkretne aspekty, które są dla niej korzystniejsze. Naiwność ułatwia drugiej stronie prowadzenie rozmowy.
- Używaj informacji jako subtelnej broni. Zmuś przeciwnika do poddania się przed walką. Zbadaj przeszłość drugiej strony, ludzi, którzy ją tworzą i ich nawyki, aby utworzyć ogólny profil. Bądź kreatywny, przeszukaj wirtualne zakątki i zaplanuj spotkanie, zanim się spotkacie. Dowiedz się, czego chce druga strona i czego się obawia. Wpleć te punkty w rozmowę, żeby przeciągnąć wszystko na swoją stronę.
- Bądź przyjazny, ale bez przesady. Traktuj drugą stronę w przyjazny sposób, ale nigdy nie zapominaj, że jeśli ona chce czegoś przeciwnego do tego, czego chcesz ty, nie jesteście przyjaciółmi. Kiedy druga strona jest nastawiona przyjaźnie, możesz zwiększyć presję i zaproponować rozwiązanie pojednawcze, które będzie leżało w jej najlepszym interesie.
- Zbadaj przeszłość drugiej strony. Pochodzenie naszych przodków kształtuje naszą osobowość. Włosi z niektórych części Włoch mają na przykład inne zwyczaje niż mieszkańcy innych regionów kraju. Każdy z nich ma w sobie utrwalone wiele zwyczajów i nawyków swoich przodków. Poświęć trochę czasu na poznanie swoich rywali.
- Zachowaj spokój i cierpliwość. Podczas negocjacji nie ma miejsca na lęk. Uspokój swój umysł obrazami, które przypominają Ci o szczęściu i spokoju. Nie ruszaj stopami ani rękami, unikaj nerwowych tików i nie rób pokerowej miny – używaj wzroku do obserwowania, a nie do wyrażania uczuć.
- Poznaj dokładnie swój produkt lub usługę. Pierwszym krokiem do zostania dobrym negocjatorem jest uzyskanie całkowitej kontroli nad swoją ofertą. Poznaj każdy szczegół swojego produktu lub usługi, jego cechy, korzyści i, co najważniejsze, w jaki sposób może on rozwiązywać problemy i spełniać potrzeby klientów. Ta dogłębna wiedza doda Ci pewności siebie podczas kontaktów z potencjalnymi klientami i pozwoli przekonująco odpowiadać na wszystkie ich pytania.
Mamy nadzieję, że teraz już masz na tyle informacji, żeby móc spróbować wykorzystać nabytą wiedzę w praktyce w życiu codziennym – osobistym lub zawodowym. Trzymamy kciuki za powodzenie i życzymy samych sukcesów w przyszłych negocjacjach!
Jak wykorzystać pokerową sztukę blefowania w życiu codziennym?
Każdy pokerzysta już podświadomie podchodzi do negocjacji w sposób rywalizacyjny, podobnie jak do gry. Może bez problemu potraktować obie strony jako przeciwników, a nie partnerów. I choć wynik negocjacji może być korzystny dla obu stron, najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia pokerzysty będzie uzyskanie korzystniejszego rezultatu, niż dla drugiej strony.
Podobnie, jak przy stole pokerowym, zaufanie okazane drugiej stronie jest jednym z największych błędów podczas negocjacji. Ci po drugiej stronie chcą dla siebie jak najlepiej. Jeśli masz jakieś własne podejrzenia co do oczekiwanych efektów rozmów, to prawdopodobnie warto dołożyć wszelkich starań, by dowiedzieć się, jakie interesy za tym stoją i jak najlepiej poradzić sobie z tą sytuacją.