fbpx

Dwóch afrykańskich studentów wynalazło mydło, chroniące przed malarią

Moctar Dembele z Burkina Faso i Gerard Niyondiko z Burundi wynaleźli mydło odstraszające komary! Swój wynalazek nazwali „Faso soap” (mydło Faso). Mydło wykonane jest z masła Shea, olejku z trawy cytrynowej i innych sekretnych składników.

Mydło po użyciu pozostawia na skórze woń, która odstrasza  komary – twierdzi Niyondiko. Ponadto, nieczystości po użyciu produktu zawierają substancje, które zapobiegają rozwijaniu się larw komarów, a problem sanitarny w Afryce jest jedną z przyczyn przenoszenia malarii przez komary.

Malaria jest zasadniczą kwestią do rozwiązania. W 2010 roku odnotowano 660,000 zgonów z powodu tej choroby, a 90% z nich miało miejsce w Afryce. Większość zakażonych osób nie ma pieniędzy na leki i kremy odstraszające owady.

Więc pomyśleliśmy o odstraszającym i larwobójczym mydle, które byłoby dostępne w przystępnej cenie dla większości populacji, wiedząc, że mydło jest towarem podstawowym nie zwiększałoby to znacząco wydatków dla ludności – twierdzi Niyondiko.

Wynalazek przyniósł im główną nagrodę w wysokości 25 000 tys. dolarów w konkursie Global Social Venture Competition. To przedsięwzięcie, stworzone przez studentów MBA z Berkeley, powstało aby pomagać przedsiębiorcom z całego świata w tworzeniu nowych pomysłów, mających pozytywne oddziaływanie. Niyondiko i Dembele pokonali 650 rywali z ponad 40 krajów. To pierwsza nagroda w tym konkursie zdobyta przez Afrykanów.

To uczucie radości i dumy dla nas i Afryki – mówi Niyondiko. To pokazuje również, że Afryka nie jest zacofana i Afrykańczycy są w stanie rozwiązać swoje problemy sami.

 

Dobre Wiadomości

Dodaj komentarz