fbpx

Women In The Wild – norweska akcja dotycząca karmienia piersią

women-in-the-wild-norway__880

Ostatnio, organizacja Women in the Wild, zorganizowała sesję zdjęciową z grupą matek karmiących piersią w Oslo w Norwegii.Jak się okazało w Norwegii karmienie piersią jest całkiem normalne i powszechnie akceptowane.

 

Według raportu z roku 2012 (http://www.savethechildren.ca/document.doc?id=195) wynika, że Norwegia stoi na czele rankingu The Breastfeeding Policy Scorecard. Norweskie matki cieszą się jednym z najbardziej hojnych urlopów rodzicielskich w krajach rozwiniętych. Świeżo upieczona mama może wybrać się na urlop na 36 tygodni ze 100 procentową wysokością wynagrodzenia, lub na 46 tygodni z 80 procentami wynagrodzenia. Dodatkowo prawo przewiduje nawet 12 miesięcy dodatkowego urlopu wychowawczego dla obojga rodziców.
Po powrocie do pracy, kobieta karmiąca piersią ma prawo do przerw na karmienie w zależności od potrzeb. Ogromne wsparcie szpitali oraz Państwa ma swoje odzwierciedlenie w statystykach: w Norwegii 99 procent dzieci po urodzeniu jest karmione piersią, a 70 procent przez pierwsze 3 miesiące życia jest karmione wyłącznie piersią.

women-in-the-wild-norway-5__880

Stany Zjednoczone zajmują z kolei ostatnie miejsce w powyższym rankingu.
Jest to jeden z zaledwie kilku krajów na świecie, gdzie pracodawcy nie są zobowiązani do zapewnienia matkom płatnego urlopu macierzyńskiego ani rodzicielskiego. Karmiąca mama ma prawo do przerwy na karmienie, ale pracodawca nie musi za ten czas płacić.
W Ameryce Północnej 75 procent dzieci jest karmionych piersią po urodzeniu, a tylko 35 procent niemowląt jest karmionych wyłącznie piersią przez 3 pierwsze miesiące życia.

women-in-the-wild-norway-10__880

Mimo dużego wsparcia jakie otrzymują matki karmiące w Norwegii, wiele z nich twierdzi, że kiedy dziecko kończy rok nie jest już tak kolorowo.
Uczestniczka projektu, Maj-Britt Bjørke, podzieliła się swoimi przeżyciami:
“Tu, w Norwegii, można karmić piersią małe dzieci wszędzie w miejscach publicznych. Ale jak tylko dziecko osiągnie wiek kiedy może jeść bardziej stałe pokarmy i pić wodę pojawia się presja, aby zaprzestać karmienia piersią. Nie daj Boże, jeśli karmisz piersią dziecko powyżej 2-3 roku życia- można zostać nawet oskarżonym o perwersje”.

women-in-the-wild-norway-7__880

Według Światowej Organizacji Zdrowia, dzieci powinny być karmione piersią aż do wieku dwóch lat, nie ma również żadnych przeciwwskazań do karmienia dziecka dłużej- jeśli tylko zarówno matka jak i dziecko mają na to ochotę.
Uczestniczka projektu i matka, Hege, podzieliła się swoimi przemyśleniami na temat karmienia piersią:
“Dlaczego wiedząc o korzyściach płynących z karmienia piersią, tak łatwo i szybko przestajemy to robić? Karmienie piersią jest wygodne- pokarm jest zawsze gotowy do podania i w odpowiedniej temperaturze. Kiedy dziecko potrzebuje poczucia komfortu i bezpieczeństwa rodzice używają smoczka nawet gdy maluch ma już 2-3 lata i jest to powszechnie akceptowane, a przecież te sztuczne smoczki mają naśladować to co dostaliśmy od natury”.

Women-in-the-Wild-Norway__880

Kobiety z Women in the Wild zgadzają się z kobietami z Norwegii, i matkami na całym świecie. Chcą zakończenia prześladowań matek, które decydują się na karmienie piersią nie tylko niemowląt.

Źródło:boredpanda.com, huffingtonpost.com, townrockport.org

Foto: Women in the Wild, ErinWhitePhotography.com

Tłumaczenie: Basia Rutkowska

Komentarze Facebook

Dodaj komentarz