fbpx

Wytrenowany mózg ignoruje negatywne emocje

 

Prosty trening komputerowy wpływa na poprawę regulacji emocjonalnej człowieka poprzez modyfikację połączeń nerwowych w jego mózgu – czytamy na łamach „NeuroImage”.

Odpowiednia regulacja emocji jest bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania człowieka, gdyż pomaga uniknąć niepotrzebnych skoków ciśnienia w trudnych sytuacjach oraz w dużym stopniu zapobiega występowaniu zaburzeń psychicznych, np. depresji lub lęku.

Naukowcy z Uniwersytetu Ben-Guriona (Izrael) wykazali, że nieskomplikowany, komputerowy trening polegający na ignorowaniu nieistotnych sygnałów może wpłynąć na strukturę połączeń nerwowych w mózgu, a w ten sposób poprawić regulację emocjonalną człowieka i osłabić jego reakcje na negatywne bodźce.

Za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) badacze monitorowali pracę mózgu 26 ochotników, którzy zgodzili się wziąć udział w sesji treningowej. Uczestnicy za każdym razem mieli za zadanie określić, w którą stronę skierowana jest widoczna na ekranie strzałka. Jednocześnie musieli ignorować pojawiające się po obu stronach dodatkowe strzałki, które stanowiły bodźce rozpraszające. Po przebytym treningu badani przystępowali do podobnego zadania, ale tym razem starali się ignorować bodźce w postaci obrazków o negatywnym wydźwięku emocjonalnym.

brain-954816_960_720Okazało się, że u osób po intensywnym treningu widok negatywnych bodźców emocjonalnych wywoływał słabszą niż u innych aktywację ciała migdałowatego – części mózgu odpowiedzialnej za przetwarzanie negatywnych emocji. W dodatku wzrastała u nich ilość połączeń pomiędzy ciałem migdałowatym a rejonem kory przedczołowej zaangażowanym w kontrolę reakcji emocjonalnych.

„Po raz pierwszy zademonstrowaliśmy, że trening nakierowany na poprawę zdolności do ignorowania nieistotnych informacji, który nie ma nic wspólnego z emocjami, może zmodyfikować sieci neuronalne i osłabić reakcje mózgu na emocjonujące wydarzenia” – komentuje współautorka badania dr Noga Cohen. (PAP)

 

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Zdjęcia: pixabay.com

Dodaj komentarz