fbpx

Japończycy stworzyli pastę, która leczy zęby

Zespół japońskich naukowców, z Kazuo Yamagashi na czele, opracował rewolucyjny wynalazek. Udało im się stworzyć recepturę specjalnej pasty, która pomaga w bardzo szybki i bezpieczny sposób uszczelnić pęknięcia i uzupełnić ubytki w zębach bez pomocy stomatologów.

Próchnica, czyli proces niszczenia twardych tkanek zęba,najczęściej atakuje najpierw szkliwo, a dopiero później  zębinę,położoną głębiej i bardziej podatną na zniszczenie.

Próchnicowe zmiany w zębinie zazwyczaj trzeba usunąć mechanicznie (z użyciem wiertła lub nowoczesnych metod, takich jaklaser lub żel rozpuszczający próchnicę) i wypełnić ubytekmateriałem obcym, tzw. plombą (np. żywicą lub stopem metali).

Metoda ta nie sprawdza się niestety w przypadku małych, powierzchniowych ubytków, dotyczących głównie szkliwa. Założenieplomby wymagałoby tu bowiem usunięcia zbyt dużej ilości zdrowej, nietkniętej próchnicą tkanki.

Dlatego preferowaną obecnie metodą leczenia małych ubytków jest proces remineralizacji, czyli odbudowy składu szkliwa. Pobudza sięgo za pomocą różnych preparatów z fluorem – płynów, żeli lub lakierów.

Kazue Yamagishi, wraz z kolegami z kilku ośrodków naukowych w Japonii, opracował rodzaj pasty do zębów ze sztucznym szkliwem, która będzie szybko i trwale naprawiać drobne ubytki,nie pozostawiając żadnych śladów.

Jej skład podobny jest do szkliwa zęba i można ją zastosować bezpośrednio na dziurę w zębie. Materiał otrzymano eksperymentując z hydroksyapatytem, który jest głównym komponentem zębów. Na początku zawarty w paście kwas lekko zmiękcza powierzchnię szkliwa. Po około 3 minutach preparat krystalizuje się na zębie, tworząc warstwę, która na trwałe wbudowuje się w strukturę naturalnego szkliwa. Dodatkowo opracowana pasta jest dobrym środkiem przeciwbakteryjnym.

Testy przeprowadzone przez japońskich stomatologów potwierdziły, że leczone tym preparatem zęby nie różnią się niczym od zdrowych. Różnicy tej nie widać również pod mikroskopem.

Jak zapewniają autorzy, syntetyczne szkliwo jest bardzo odporne na działanie kwasów, dlatego pasta będzie nie tylko działać naprawczo, ale też profilaktycznie – zapobiegając odnowie ubytków.

Źródło: ohgizmo.com

Dodaj komentarz