We wrocławskim szpitalu wyleczyli raka laserem. Jako pierwsi w Polsce!

Bez zbędnego bólu, bez niepotrzebnych ran. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy ulicy Kamieńskiego we Wrocławiu po raz pierwszy w Polsce zastosowano Echolaser. Urządzenie za pomocą wiązki laserowej wypala łagodne guzy, także nowotworowe. Na razie jednak nie będzie stosowane w stolicy Dolnego Śląska na stałe.

Urządzenie jest połączeniem lasera i ultrasonografu. Do organizmu pacjenta wprowadza się od jednej do czterech igieł o grubości 0,3 milimetra. Dzięki temu Echolaser jest bardzo precyzyjny.

 • Energia transmitowana przez to urządzenie to fale o długości 1064 mikrometrów. Jest to energia, której nie pochłaniają hemoglobina i woda. Cała przekazywana jest na niszczenie tkanki guza – wyjaśnia profesor Wojciech Witkiewicz, dyrektor szpitala.

Eksperymentalnemu zabiegowi poddano troje pacjentów. Między innymi panią Barbarę, cierpiącą na raka wątroby.

 • Dostali się gdzieś pomiędzy żebrami. Nie jest to bolesne. Ukłucie boli, bo zawsze boli jak się dostaje zastrzyk. Jest dobrze. To nie jest to, co klasyczna operacja – zapewnia pani Barbara.

Na razie jednak Echolaser nie jest dostępny w Polsce. Sprzęt przywieźli do Wrocławia chirurdzy z Włoch, którzy używają go na co dzień. W Polsce urządzenie nie zostało jeszcze dopuszczone do użytku przez Agencję Technologii Medycznych.

W dodatku Echolaser nie jest tanim urządzeniem. Ten, który do Wrocławia przyjechał z włoskimi chirurgami kosztuje ponad 800 tysięcy złotych. Urzędnicy zapewniają, że jeśli tylko będzie można stosować taki sprzęt w Polsce, z pewnością go kupimy.

 • To będzie wspólna decyzja. Jeśli uznamy, że to jest ten czas, to zrobimy wszystko, żeby taki sprzęt znalazł się w szpitalu. To jest kwestia przeszkolenia, możliwości przeprowadzania operacji. Wiele czynników będzie się na to składać – tłumaczy Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

 

Źródło: wroclaw.eska.pl

Foto: materiały prasowe

9 thoughts on “We wrocławskim szpitalu wyleczyli raka laserem. Jako pierwsi w Polsce!

 • 17 marca 2019 at 19:43
  Permalink

  Takie urządzenie to powinno być w każdym szpitalu onkologicznym w Polsce.

  Reply
  • 15 czerwca 2019 at 23:08
   Permalink

   Na inne żeczy państwo ma a na sprzęt który ratoje życie nie macie. Czy szkoda wam. Wydać taki sprzęt jest warty każdych pieniędzy

   Reply
 • 15 czerwca 2019 at 11:20
  Permalink

  Genialne!!!!! Idźmy tą drogą!

  Reply
 • 16 czerwca 2019 at 18:46
  Permalink

  Kupili od Amerykanów samoloty warte miliony złotych a nie mają pieniedzy aby kupić sprzęt warty mniejszych pieniędzy i ktory ratuje ludzkie życie absurd na potęgę

  Reply
 • 17 września 2019 at 14:03
  Permalink

  Ciekawe jakie inne czynniki są ważne? Laser ratuje życie i w sumie jest tańszy od leczenia pacjenta chorego przez lata.

  Reply
 • 12 listopada 2019 at 22:16
  Permalink

  Jest taki sprzęt we Wrocławiu. Nazywa się nanoknive. Jest dostępny nawet na kasę chorych. Nie czeka się długo. Tylko, że to niszczy poszczególne guzki, a nie nowotwór jako taki.

  Reply
 • 19 listopada 2019 at 14:27
  Permalink

  Na takie rzeczy właśnie powinno iść 500+

  Reply
 • 6 grudnia 2019 at 09:29
  Permalink

  Dobrze, że rak już zdrowy…

  Reply

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: