fbpx

Bezinwazyjna operacja. We wrocławskim szpitalu wyleczyli raka laserem!

Bez niepotrzebnego cierpienia i ran. W Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim na ulicy Kamieńskiego we Wrocławiu po raz pierwszy w kraju użyto Echolaser. To urządzenie, które przy użyciu promieni laserowych eliminuje łagodne guzy, w tym także te nowotworowe.

To urządzenie łączy w sobie funkcje lasera i ultrasonografu. W ciele pacjenta wprowadza się od jednej do czterech igieł o średnicy 0,3 milimetra. Dzięki temu, Echolaser charakteryzuje się dużą precyzją.

— Energia transmitowana przez to urządzenie to fale o długości 1064 mikrometrów. Jest to energia, której nie pochłaniają hemoglobina i woda. Cała przekazywana jest na niszczenie tkanki guza — wyjaśnia profesor Wojciech Witkiewicz, dyrektor szpitala.

“To nie jest tradycyjna operacja”

Trzech pacjentów przeszło eksperymentalny zabieg, w tym panią Barbarę, która zmagała się z nowotworem wątroby.

— Dostali się gdzieś pomiędzy żebrami. Nie jest to bolesne. Ukłucie boli, bo zawsze boli jak się dostaje zastrzyk. Jest dobrze. To nie jest to, co klasyczna operacja — zapewnia pani Barbara.

Echolaser efektywny, lecz kosztowny i niedostępny w polskich szpitalach publicznych

Obecnie Echolaser nie jest dostępny na terenie Polski. Wrocławski szpital gościł włoskich chirurgów, którzy na bieżąco korzystają z tego urządzenia.

Ponadto Echolaser nie należy do tanich urządzeń. Ten, który przybył do Wrocławia wraz z włoskimi specjalistami, kosztuje ponad 800 tysięcy złotych. Urzędnicy deklarują, że jeśli będzie możliwość zastosowania tego sprzętu w Polsce, zdecydowanie zostanie on zakupiony.

—To będzie wspólna decyzja. Jeśli uznamy, że to jest ten czas, to zrobimy wszystko, żeby taki sprzęt znalazł się w szpitalu. To jest kwestia przeszkolenia, możliwości przeprowadzania operacji. Wiele czynników będzie się na to składać — tłumaczy Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Aktualnie w Polsce urządzenie posiada kilka klinik prywatnych.

14 thoughts on “Bezinwazyjna operacja. We wrocławskim szpitalu wyleczyli raka laserem!

 • 17 marca 2019 at 19:43
  Permalink

  Takie urządzenie to powinno być w każdym szpitalu onkologicznym w Polsce.

  Reply
  • 15 czerwca 2019 at 23:08
   Permalink

   Na inne żeczy państwo ma a na sprzęt który ratoje życie nie macie. Czy szkoda wam. Wydać taki sprzęt jest warty każdych pieniędzy

   Reply
 • 15 czerwca 2019 at 11:20
  Permalink

  Genialne!!!!! Idźmy tą drogą!

  Reply
 • 16 czerwca 2019 at 18:46
  Permalink

  Kupili od Amerykanów samoloty warte miliony złotych a nie mają pieniedzy aby kupić sprzęt warty mniejszych pieniędzy i ktory ratuje ludzkie życie absurd na potęgę

  Reply
 • 17 września 2019 at 14:03
  Permalink

  Ciekawe jakie inne czynniki są ważne? Laser ratuje życie i w sumie jest tańszy od leczenia pacjenta chorego przez lata.

  Reply
 • 12 listopada 2019 at 22:16
  Permalink

  Jest taki sprzęt we Wrocławiu. Nazywa się nanoknive. Jest dostępny nawet na kasę chorych. Nie czeka się długo. Tylko, że to niszczy poszczególne guzki, a nie nowotwór jako taki.

  Reply
 • 19 listopada 2019 at 14:27
  Permalink

  Na takie rzeczy właśnie powinno iść 500+

  Reply
 • 6 grudnia 2019 at 09:29
  Permalink

  Dobrze, że rak już zdrowy…

  Reply
 • 7 marca 2020 at 15:40
  Permalink

  Pan Kaczyński zamiast dać na TVP 2 mln to powinien zakupić takie maszyny!!!!

  Reply
  • 18 września 2020 at 20:01
   Permalink

   2 miliardy dał, nie dwa miliony. To jest koszt urządzeń dla wszystkich szpitali w Polsce i jeszcze zostanie

   Reply
 • 30 sierpnia 2020 at 07:23
  Permalink

  A co z leczeniem światłęm we wrocku od lat prowadzono badania leczenie raka laserem naświetlając raka światłem po podaniu do komórek rakowych odpowiedniego barwnika trucizny

  Reply
 • 21 lipca 2021 at 15:05
  Permalink

  przecież oni wcale nie mają zamiaru nas leczyć
  nie mieliby na premie dla swoich
  a to tylko 800tys

  Reply
 • 21 listopada 2021 at 14:06
  Permalink

  Śmieszą mnie narzekania, że wydano na to czy na tamto. Trzeba się zorganizować i wywierać presję na rząd aby na to też znalazły się pieniądze. A na marginesie, zaniedbania w każdej sferze są tak wielkie, że “kołdra jest krótka”. Bezpieczeństwo zewnętrzne, wewnętrzne, służba zdrowia, nauka, kultura było przez wiele lat traktowane bo “piniędzy nie ma i nie będzie”.
  Wszystko wymaga naprawiania, środków i czasu. Trzeba działać, pokazywać rządzącym priorytety, wywierać presję a nie tylko krytykować. Proponuję stworzenie grupy w necie np. “Laser” i działajmy!

  Reply

Dodaj komentarz