Lek na odrastanie zębów coraz bliżej. Startują badania kliniczne na ludziach
Kolejny etap badań nad lekiem umożliwiającym odrastanie zębów rozpoczął się w lipcu 2024 roku. Innowacyjny środek będzie testowany na ludziach, a jego dostępność na rynku przewidywana jest przed 2030 rokiem.
Własne zęby to marzenie wielu ludzi. Naukowcy najpierw koncentrują się na osobach z anodoncją, czyli wrodzonym brakiem zębów. Wstępne wyniki były obiecujące, a już w lipcu bieżącego roku rozpocznie się kolejny etap, tym razem z udziałem ludzi.
Lek na odrastające zęby: badania kliniczne
Każdy przyzwyczaił się do wypadających mlecznych zębów, które zastępują stałe. Niestety, utrata tych drugich oznacza wizyty u protetyków. Do czasu. Nowe odkrycie naukowców wchodzi w kolejny etap.
Badacze ogłosili, że w lipcu 2024 roku rozpoczną badania kliniczne na ludziach, aby sprawdzić, czy dotychczasowa wiedza pozwoli na odrastanie stałych zębów. Jak podaje „The Economic Times”, jeśli wyniki będą pomyślne, lek może być zatwierdzony przed 2030 rokiem, co stanowiłoby rewolucję w stomatologii.
W ramach I fazy klinicznej lek zostanie podany dożylnie 30 dorosłym mężczyznom. Badania te mają na celu ocenę bezpieczeństwa i skuteczności terapii. To pierwszy tego rodzaju preparat testowany na ludziach.
Dr Katsu Takahashi, szef wydziału stomatologii i chirurgii jamy ustnej w Medical Research Institute Kitano Hospital, jest bliski spełnienia marzenia wielu pacjentów. Po ukończeniu studiów stomatologicznych w 1991 roku rozpoczął studia podyplomowe z biologii molekularnej na Uniwersytecie Kioto.
W tym czasie w USA prowadzono badania nad genami wpływającymi na wzrost zębów u myszy, co zainspirowało dr. Takahashiego do poszukiwania przełomowego rozwiązania.
Dziś dr Takahashi ma nadzieję, że jego marzenia wkrótce się spełnią, a osoby z anodoncją oraz inni pacjenci cierpiący na brak zębów będą mogły odzyskać naturalny uśmiech bez protez czy implantów.
Jak działa lek na odrastanie zębów i kto z niego skorzysta?
Zespół z Medical Research Institute w Kitano Hospital w Japonii pracuje nad przełomowym rozwiązaniem dla pacjentów z anodoncją, genetyczną chorobą uniemożliwiającą wzrost zębów. Początkowo leczenie skierowane jest do dzieci, jednak jeśli okaże się skuteczne, autorzy planują pomoc również innym pacjentom z problemami stomatologicznymi.
Leczenie polega na blokowaniu białka USAG-1, które hamuje wzrost zębów. Badania wykazały, że myszy pozbawione tego genu mają więcej zębów. Zespół dr. Takahashiego opracował lek neutralizujący przeciwciała, blokujący to białko.
Pierwsze eksperymenty na myszach wykazały, że po podaniu preparatu gryzoniom zaczęły wyrastać nowe zęby. Teraz czekamy na wyniki badań klinicznych na ludziach, które rozpoczęto w lipcu 2024 roku.