fbpx

Japonia: Wariant Delta sam się unicestwił. Zaskakujące wyniki badań

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez japoński Narodowy Instytut Genetyki, wariant Delta koronawirusa w sposób naturalny sam doprowadził się do wyginięcia w tym kraju. Doszło do tego po kilku mutacjach, które spowodowały, że nie był w stanie wykonać własnej kopii.

Japonia odnotowywała około 26 tys. zakażeń koronawirusem dziennie podczas szczytu ostatniej fali pandemii. W tym samym czasie państwa na całym świecie wprowadzały obostrzenia, aby chronić się przed zbyt szybkim rozprzestrzenianiem się wirusa.

Spadek zakażeń

W listopadzie sytuacja w Japonii gwałtownie się zmieniła, liczba przypadków wariantu Delta zaczęła nagle spadać. W ciągu ostatnich tygodni wystąpiło mniej niż 200 przypadków zakażeń, a piątek był pierwszym dniem od 15 miesięcy bez zgonu na COVID-19.

W największym mieście na świecie — Tokio — w którym mieszka 14 mln ludzi, odnotowano w poniedziałek jedynie 6 nowych przypadków zakażeń koronawirusem.

Rewolucyjną teorię na ten temat przedstawił profesor Ituro Inoue, ekspert z dziedziny genetyki z Narodowego Instytutu Genetyki. Jak twierdzi naukowiec, wariant Delta akumulował zbyt wiele mutacji w białku korygującym błędy koronawirusa zwanym nsp14.

Według profesora wirus starał się naprawiać błędy na czas i ostatecznie spowodował „samounicestwienie”.

Kiedy wykryto wariant Delta, amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom ogłosiło, że jest on ponad dwa razy bardziej zaraźliwy niż poprzednie warianty. Centrum ostrzegło, że może on powodować cięższy przebieg choroby u osób niezaszczepionych. Jednak według badań prof. Inoue okazało się, że jest odwrotnie.

Badania nad wariantem Delta. „Byliśmy zszokowani”

— Byliśmy dosłownie zaszokowani, gdy zobaczyliśmy wyniki — powiedział prof. Inoue gazecie „The Japan Times”.

Gdy niektórzy eksperci przypisują spadek liczby przypadków zakażeń w Japonii zaszczepieniu 76,2 proc. populacji i rygorystycznemu przestrzeganiu zasad noszenia maseczek, prof. Inoue uważa, że liczba dalszych zakażeń by rosła, gdyby wariant Delta nadal był „żywy i zdrowy”.

— Gdyby wirus żył i miał się dobrze, liczba przypadków na pewno by wzrosła, ponieważ noszenie masek i szczepienia w niektórych przypadkach nie zapobiegają przełomowym infekcjom — powiedział.

Japonia odwołała swój stan wyjątkowy na początku października, otwierając społeczeństwo po okresie surowych restrykcji. Obecnie ma jeden z najniższych wskaźników infekcji wśród rozwiniętych krajów świata, jednak prof. Inoue ostrzega, że Japonia nie jest odporna na kolejne potencjalne warianty koronawirusa.

Źródło: nypost.com

2 thoughts on “Japonia: Wariant Delta sam się unicestwił. Zaskakujące wyniki badań

Dodaj komentarz