fbpx

W Polsce powstało pierwsze „czyste mięso”. Nie ucierpiało żadne zwierzę

Dyrektor warszawskiego Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer jako jeden z pierwszych w Polsce skosztował mięsa pozyskanego z komórek kurczaka. Danie zostało wyhodowane na liściu szpinaku i posłużyło za obiekt wystawowy podczas wydarzenia „Przemiany” które koncentrowało się na przyszłości żywienia.

 – Konsystencją przypomina wodorosty, ma lekko słonawy posmak. Nie czuć w nim szpinaku, ale też nie smakuje jak kurczak. Jest to więc zupełnie nowy smak – wyznał Stanisław Łoboziak, który opowiada za stworzenie przekąski.

 

Do przygotowania tego ciekawego dania wykorzystano celulozowy szkielet z liścia szpinaku, na którym umieszczono komórki mięśniowe kurczaka. Do jednego wrzucono ich aż 2 mln. Tak duża liczba była spowodowana ryzykiem, że wiele z nich się nie przyjmie.

-Czas hodowli takiego liścia to około trzech tygodni, czyli szybciej niż hodowla kurczaka – powiedział badacz.

Choć danie zostało potraktowane jak eksperyment, to za kilka lat produkcja może być na porządku dziennym. W książce „Czyste mięso” Paul Shapiro przedstawił rzetelne dowody na to, że tak produkowane mięso pozwoli zachować wartości odżywcze mięsa, bez konieczności zabijania. Sytuacja naszej planety udowadnia, że w przyszłości może nie być innej alternatywy.

Stanisław Łoboziak wyjaśnił, że do eksperymentu wystarczyło pobrać od żywego zwierzęcia próbkę komórek wielkości główki szpilki. Na festiwalu „Przemiany” w Centrum Nauki Kopernik odwiedzający mogli  podziwiać wyhodowane mięso, natomiast nie mogli go spróbować. W Polsce nie ma przepisów, które regulowałyby możliwość podawania takich potraw ludziom.

 

– Jedzenie wiąże się z problemami zmian klimatu, utraty bioróżnorodności, z kwestiami, które dotyczą naszego zdrowia. Za 15-20 lat będzie nam bardzo, bardzo trudno wyżywić wszystkich ludzi, którzy prawdopodobnie będą żyli na Ziemi – powiedział Dyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer.

 

To dobra informacja zarówno dla wszystkich miłośników mięsa jak i roślinożerców, którzy tęsknią za znajomym smakiem. Poszukiwanie nowatorskich metod żywienia jest absolutną koniecznością w dobie problemów takich jak przeludnienie i zanieczyszczenie środowiska.

Stworzenie i wprowadzenie do obiegu tzw. czystego mięsa wymaga nie tylko zrozumienia obecnych osiągnięć biotechnologii, ale także przełamania mitów, przesądów i postaw.

 

Źródło: wiadomosci.gazeta.pl

Opracowanie. Kamila Gulbicka

Foto: Festiwal Przemiany

Dodaj komentarz