fbpx

Regularne korzystanie z internetu może zmniejszać ryzyko demencji

Według naukowców regularne korzystanie z internetu może obniżać ryzyko wystąpienia demencji u osób dorosłych powyżej 50. roku życia. Szczególnie korzystny wpływ zaobserwowano u osób, które spędzały w sieci mniej więcej dwie godziny dziennie.

Nowe badania opublikowane w środę w „Journal of the American Geriatrics Society” wykazały, że osoby powyżej 50. roku życia, które regularnie korzystały z internetu, miały niższe ryzyko rozwoju demencji niż te, które z niego nie korzystały.

Internet jako trening umysłu

Przez osiem lat naukowcy z Uniwersytetu Nowojorskiego monitorowali badania ponad 18 tys. dorosłych w wieku 50-65 lat, którzy na początku badania nie wykazywali żadnych oznak demencji. Uczestnikom zadawano pytanie dotyczące regularnego korzystania z internetu, a także o czas spędzany w sieci.

Badanie wykazało, że osoby korzystające regularnie z internetu były o około 50% mniej narażone na wystąpienie demencji niż te, które z niego nie korzystały. Najniższe ryzyko stwierdzono u osób korzystających z sieci www codziennie przez maksymalnie 2 godziny.

W przypadku osób korzystających z internetu przez dłuższy czas, od 6 do 8 godzin dziennie, pozytywny wpływ nie został zaobserwowany. Wręcz przeciwnie, ryzyko wystąpienia u nich demencji uznano za wyższe niż przeciętne, chociaż naukowcy uważają, że potrzebne są dalsze badania, aby to potwierdzić. Osoby, które nie korzystały z internetu wcale, miały „znacznie wyższe ryzyko” wystąpienia demencji.

Demencja – jak jej zapobiegać

Przyczyny występowania demencji nie są jednoznaczne, jednak pewne czynniki ryzyka, takie jak historia choroby w rodzinie czy wiek, mają duże znaczenie. Pewne zdrowe nawyki, jak aktywność fizyczna, odpowiedni sen, utrzymanie właściwej wagi czy ciśnienia krwi, mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka spadku zdolności poznawczych — twierdzą specjaliści z Amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób.

Mimo że aktywność online nie jest jeszcze zalecana przez CDC, nowe badanie amerykańskich naukowców może stać się punktem wyjścia do dalszych analiz nad wpływem internetu na rozwój demencji. Dr Virginia W. Chang, współautorka badania, twierdzi, że aktywność online może wspomagać rozwój i utrzymanie zdolności poznawczych, które z kolei mogą przeciwdziałać procesowi starzenia się mózgu i obniżać ryzyko demencji.

CNN podkreśla, że badanie nie badało dokładnie, jakiego rodzaju aktywności online podejmowali uczestnicy. Warto zauważyć, że mimo że internet obfituje w treści o niskiej wartości intelektualnej, można w nim również znaleźć takie, które mogą korzystnie wpłynąć na pracę mózgu.

Dodaj komentarz